Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Yasemini serin ve hava alan bir ortamda yetiştirmelisiniz. Yasemin çiçeği doğrudan fazla sıcağı sevmez. Çiçeğin durduğu odanın çok sıcak olmaması gerekir.

Yasemin çiçeği ne zaman ekilir?

Yasemin çiçeğinin olgunlaşan tohumları, seçilen bitkiden toplanır ve şiddetli donların başlamasından önce, Kasım ayının sonunda ve Aralık aynın başında, tohumlar toprağa sığ bir derinliğe gömülerek ekilir.

Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

Yasemin bitkisi çok fazla güneşe ihtiyaç duyar, bu nedenle çok fazla güneş alan güneye bakan bir pencereniz yoksa yasemini balkonunuzda birkaç saat bırakmak yararlı olacaktır. İç mekanda günde en az dört saate kadar güneş aldığından emin olun. Tropik bir bitki olan yasemin, 15 – 23 derece sıcaklığını sever.

Yasemin çiçeği bahçede yetişir mi?

Yasemin çiçeği yaz aylarında açar. Evde ve ofiste saksıda yetiştirilebildiği gibi, bahçede de yetişebilen bir çiçektir.

Yasemin çiçeği nasıl Köklendirilir?

Yasemin çiçeği çelikleme yöntemiyle çoğaltılır. Bitkinin tepesinden en az 10 cm uzunluğunda bir dal steril edilmiş düz uçlu bir kesici ile kesilir. Suda köklendirmeye bırakılır. Köklenme gözlendikten sonra uygun toprak ve ortam koşullarında bakıma alınır.

Arap Yasemini saksıda yetişir mı?

Saksı içine dikilen, Arap fulu çiçeği yaz aylarında bahçe ya da balkonlarda durabilir. Fakat sonbahar ve kış aylarında mutlaka iç mekâna alınmalıdır.

You might be interested:  Kalanşo Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Hanımeli ne zaman nasıl dikilir?

Öncelikle bu çiçeği ilkbahar mevsiminde dikmeniz gerektiğini belirtelim. Olabildiğince ılık bir günde dikim yaparsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Hanımeli çiçeğini dikmek için havadar bir yeri tercih etmeniz gerekiyor.

Yasemin çiçeğinden neler yapılır?

İçeriğindeki uçucu yağı yıllar sonra keşfedilmiş. Bu yağ kozmetik ve parfüm sanayisinde sıklıkla kullanılmıştır. Yasemin çiçeği Çin de çay olarak sık sık tüketilir. Depresyon ve stres gibi ruhsal hastalıkları rahatlatmak için kullanılan yasemin çayı doğada bulunan en etkili rahatlatıcı çaylar arasında yer alır.

Yasemin çiçeği neden solar?

Yasemin saksı çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez bunun için çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.

Madagaskar yasemini ne zaman çiçek açar?

Aynı zamanda sarılıcı bir bitki olup sonbahara kadar çiçek açar. Çiçek açmaya başlangıcı ise ilkbahar, yaz veya yaz sonundadır. İyi güneş alan iç mekânlarda aldığı güneşe ve ısıya bağlı olarak az da olsa kışın da çiçek açabilir. Madagaskar Yasemini çiçek açacağı zaman yeri değiştirilmemeli ve dalları bükülmemelidir.

Yasemin çiçeği kışa dayanıklı mı?

Kış aylarında aşırı sulama bitkinizde kök çürümesine neden olacaktır. Yaseminler sıcaklığa karşı iyi dayanabilen bitki türlerindendir. Ancak 0 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklara karşı da oldukça hassastır.

Yasemin türkiyede nerede yetişir?

Yasemin Çiçeği Hakkında Detaylı Bilgi

Türkiye’de yetiştiği yerler: Güney Anadolu bölgesinde. Beyaz renkli ve kuvvetli kokulu çiçekleri olan tırmanıcı bir bitki. Vatanı Himalayalar’dır. Akdeniz bölgesi ikliminde kolayca yetiştiğinden süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Yasemin iç Anadolu’da yetişir mi?

Yetiştirildiği Yerler : Yurdumuzun İç Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Toplanması – Saklanması : Çiçek açtığı dönemlerde sabah erken saatlerde hemen toplanıp içilmelidir.

Çiçeği nasıl çoğaltılır?

Kökten ayırarak çoğaltma; bu çoğaltma yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir. Fazla köklenmiş çiçeğinizin verdiği yavru kökleri ayırarak daha küçük bir saksıya almalısınız. Yavru kök, uygun ısı ve ışık alarak hızlı gelişecektir. Suya koyarak çoğaltma; bu da oldukça pratik bir yöntem.

You might be interested:  Yasemin Pirinci Nasıl Yapılır?

Yasemin çiçeği ne zaman çiçek açar?

Kış yasemini ılıman hava koşullarında ilk çiçeklerini Aralık ayında açar ve Nisan ayına kadar cesurca çiçek açmaya devam eder.

Kaç çeşit yasemin çiçeği vardır?

Yaseminler zeytingiller (Oleaceae) familyasından hoş kokulu bitkilerdir. 300’e kadar tropik ve astropik türü vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector