Yasemin Çiçeği Nasıl Bakılır?

Yasemin Çiçeği Nasıl Bakılır?

Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır. Hafif kumlu, humuslu, iyi drenajlı ve derin topraklarda iyi gelişim gösteren yasemin çiçeği için ilkbahar mevsiminde toprak değişimi yapılabilir.

Yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir?

Yasemin çiçeği çelikleme yöntemiyle çoğaltılır. Bitkinin tepesinden en az 10 cm uzunluğunda bir dal steril edilmiş düz uçlu bir kesici ile kesilir. Suda köklendirmeye bırakılır. Köklenme gözlendikten sonra uygun toprak ve ortam koşullarında bakıma alınır.

Yasemin çiçeği neden kurur?

Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir. Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep verir.

Yasemin çiçeği neden çiçek açmaz?

Kışın 10 derecenin üzerindeki sabit sıcaklıklar, bitkinin düzgün çiçeklenmesi için ihtiyaç duyduğu sıcaklık sinyallerini almasına engel olacaktır. Bu nedenle maalesef iç mekanlarda yetişen birçok yasemin her yıl çiçek açmaz fakat bunun çözümü oldukça basittir.

Kaç çeşit yasemin çiçeği vardır?

Yaseminler zeytingiller (Oleaceae) familyasından hoş kokulu bitkilerdir. 300’e kadar tropik ve astropik türü vardır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Ortancanın Çiçek Açması Için Ne Yapılmalı?

Yasemin çiçeği ne zaman ekilir?

Yasemin çiçeğinin olgunlaşan tohumları, seçilen bitkiden toplanır ve şiddetli donların başlamasından önce, Kasım ayının sonunda ve Aralık aynın başında, tohumlar toprağa sığ bir derinliğe gömülerek ekilir.

Yasemin çiçeği bahçede yetişir mi?

Yasemin çiçeği yaz aylarında açar. Evde ve ofiste saksıda yetiştirilebildiği gibi, bahçede de yetişebilen bir çiçektir.

Kurumuş yasemin çiçeği nasıl canlandırılır?

Solmuş ve ölmüş olan saksı bitkilerinizi canlandırmanın bir diğer yolu da buz ve sıcak su yöntemidir.Bitkinizin köklerine yeterli miktarda buz koyun. Daha sonra Buzların üzerine sıcak su dökün. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayarak kurumuş saksı çiçeklerinizi canlandırabilirsiniz.

Yasemin çiçeği kışın kurur mu?

Kış aylarında serin ortamları sever ve çiçeklenmeye devam eder. Bulunduğu oda ısısının üzerinde bir serinlik olursa çiçeklenmez. Yazın sıcaklığından dolayı bol su ister. Özellikle, sulama suyuna 20 günde bir vitamin ekleyerek çiçeğin ömrünü uzatır ve sağlı büyümesini sağlarsınız.

Madagaskar yasemini neden çiçek açmıyor?

İyi güneş alan fakat direk güneşe maruz kalmayacağı ve bol havalandırılan iç mekânlarda eğer uygun ortam yaratılırsa çiçeklerini açabilir. Madagaskar Yasemini, çiçek açacağı zaman bulunduğu ortamdan farklı bir yere bitkinin yeri değiştirilmemeli ve dalları bükülmemelidir. Yoksa tomurcukları dökülebilir.

Çiçekler neden çiçek açmaz?

Bitkinin kendi mevcut toprağında yeterli vitamin ve mineraller yoksa bitki çicek açmasını durdurur veya yavaşlatır. Bitkinin mevcut toprağında fosfat besin elementi oranı az azot besin elementi oranı yüksek ise bitkinin çicekleri açmaz.

Yasemin çiçeği kışın yaprak döker mi?

Yasemin bitkisinin özellikleri

Yaseminler yaprak döken veya herdem yeşil (kışın yaprak dökmeyen) olabilirler. Sekiz on metre arasında boylanabilirler. Genellikle iki ya da daha çok sayıda yaprakçıktan oluşan bileşik yaprakları vardır.

You might be interested:  Hızlı cevap: Mum Çiçeği Nasıl Çiçek Açtırılır?

Yasemin hangi familyadan?

Yasemin, zeytingiller (Oleaceae) familyasının Jasminum cinsinden 300 kadar tropik ve astropik çalımsı bitki türünün ortak adı. Hoş kokulu çiçekler açan bu çok yıllık bitkiler Kuzey Amerika dışındaki bütün kıtalarda yabani olarak yetişir. Yasemin türlerinin çoğu tırmanıcı yapıdadır.

Güzel kokan çiçekler hangileri?

İşte güzel kokan çiçekler;

  1. 1- Gül. Romantizmin, güzelliğin, aşkın çiçeği olan gül, güzel renginin ve asil duruşunun yanı sıra kokusuyla da insanları kendisine bağlıyor.
  2. 2- Manolya.
  3. 3- Frezya.
  4. 4- Gardenya.
  5. 5- Aster.
  6. 6- Akşam Sefası
  7. 7- Mor Salkım.
  8. 8- Vadi Zambağı

Yasemin çiçeğinden neler yapılır?

İçeriğindeki uçucu yağı yıllar sonra keşfedilmiş. Bu yağ kozmetik ve parfüm sanayisinde sıklıkla kullanılmıştır. Yasemin çiçeği Çin de çay olarak sık sık tüketilir. Depresyon ve stres gibi ruhsal hastalıkları rahatlatmak için kullanılan yasemin çayı doğada bulunan en etkili rahatlatıcı çaylar arasında yer alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector