Sıklıkla sorulur: Kavun Çiçek Açtıktan Sonra Ne Zaman Meyve Verir?

Sıklıkla sorulur: Kavun Çiçek Açtıktan Sonra Ne Zaman Meyve Verir?

Kavun fidesi kaç ayda meyve verir?

Budama ile yan dal sayısı artırılabilir. Sürgünler bir metrenin üzerine çıktığında, 30–50 inci günlerde dip taraflarda önce erkek daha sonra dişi çiçeklerin oluştuğu ve açtıkları görülür. Bitki üzerinde 2- 6 adet meyve meydana gelebilir. Olgunlaşma süresi 90–130 gündür.

Kavun ne zaman hasat edilir?

Tohum ekimi akdeniz ve ege bölgesinde nisanın ilk yarısında, Marmara ve trakya da nisanın ikinci yarısında orta, doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde mayısın ilk yarısında dikilir.

Kavun nasıl yetiştirilir kısaca?

Tınlı ve kumlu topraklar tercih edilmeli ve bol sulanmalıdır. Kavunun toprağı sonbaharda sürülmelidir. Dekara 3 ve 4 ton ortalama çiftlik gübresi verilir. Yaz ayları gelmeden ilk bahar aylarında diskaro çekildikten sonra sürgü çekilir ve tohum ekimi yapılır.

Kavun fidesi suyu sever mi?

İkinci seyreltme de ise bitkiler kol atmaya başladığında boğaz doldurma ve kaplama tekrar yapılmalıdır. Kavun büyüme ve meyvelerin olgunlaşması sırasında suya bolca ihtiyaç duyar. Kavun yumuşak toprakta 25 cm derinliğe ulaştığında sıkça sulanmalıdır.

Kavun tek yıllık mı?

Kavun tek yıllık bir bitkidir. Gövdesi tüylü, kolları sarılıcı ve yaprakları 5 lobludur. Kavun bitkisi iki tip çiçeğe sahiptir. Kavunun çiçek tozlarının taşınmasında bal arıları önemli rol oynarlar.

You might be interested:  Nişanda Hangi Çiçek Gider?

Kavun neden meyve vermez?

KAVUNUN TOPRAK İSTEĞİ Ağır ve suyu bol topraklarda kök hastalıkları artar. Bitkilerin yeşil aksamı iyi gelişirken, meyve verimi azalır ve meyvelerin olgunlaşma süresi uzar.

Kavunun olduğunu nasıl anlarız?

Tıpkı karpuzda olduğu gibi kavunun dış çeperlerine elinizle vurarak onun iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kavunun dışının ne sert ne de çok yumuşak olması çok iyi değil. Eğer çok sertse bu kavunun olgunlaşmadığına işaret. Diğer bir deyişle kavunun kabuğu yumuşakça olmalı.

Kavun ne zaman yenir?

KAVUN: Kavun da karpuz gibi hazmı zor bir meyvedir. Aynı zamanda çok tatlı bir meyve olduğu için çok tüketilmesini önermem. Yaz aylarında akşam yemeklerinde az miktarda tatlı yerine yenebilir. Özelikle dondurma sektöründe çokça kullanılır.

Kırkağaç kavunu ne zaman çıkar?

“Bunun en büyük sebeplerinden birisi bölgede en geç ekilen ve en geç hasadı yapılan kavun özelliğini taşıması. Kırkağaç kavunu ağustos ayının 15’inden sonra hasat yapılıyor.

Kavun fidesi ne zaman sulanır?

Sulama İşlemi Kavun büyüme ve meyvelerin olgunlaşması sırasında suya bolca ihtiyaç duyar. Kavun yumuşak toprakta 25 cm derinliğe ulaştığında sıkça sulanmalıdır. Ağır topraklarda ise kavun çok derine inmez.

Kavun karpuz suyu sever mi?

Verimin yüksek ve kaliteli olması için bitki, kök bölgesinde yeterli nemin bulundurulması gerekir bu nedenle karpuz yetiştiriciliğinde sulama yapmak gerekmektedir. Karpuz fideleri tarlaya şaşırtıldıktan sonra iyi bir can suyu verildiğinde bitkiler uzun süre sulamaya ihtiyaç duymadan gelişme gösterirler.

Kavun nasıl Çimlendirilir?

işlenmiş toprağa kavun tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2,5 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Kavun fidesi nasil Sulanir?

Çok sık olmamalı, ancak toprak iyi nemlendirilmelidir. Kavun fidanı başına bir defada 5 ila 8 litre ılık su tüketilebilir. Koridorlar boyunca oluklara önceki dönemde olduğu gibi sulanmalıdır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Defne Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Patlıcan kaç günde bir sulanır?

Sulama karık usulü ile yapılmalıdır. Patlıcan yetişme devresinde 7-8 günde bir sulanması gerekir.

Kavun karpuz kaç günde bir sulanır?

Şartlara göre 10-15 günde bir aşırı olmamak suretiyle sulama yapılır. Fazla su hasat sonrası dayanım süresini ve tadını azaltılır. Bu yüzden yetiştiriciler fazla sudan kaçınmalıdır. Karpuz meyvelerinin irileşmesi döneminde toprakta yeterli suyun bulunmasını, hasada doğru ise azalmasını ister.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector