Orkide Toprağı Nasıl?

Orkide Toprağı Nasıl?

Orkide Toprağı Nasıl Olmalıdır? Orkide, orjinalinde ağaç gövdesinde büyüyen bir bitkidir. Ev ortamında baktığımız orkideler de normal topraklarda büyümez, bu çiçeğin toprağı kendine özeldir. Türlü lif ve torflardan hazırlanmış özel bir toprak gerekir. Bazen de ağaç kabuklarından elde edilen topraklar kullanılır.

Orkide için hangi toprak kullanılır?

Orkide kökleri hava ve su geçirgenliği fazla olan topraklarda gelişimlerini daha sağlıklı olarak sürdürürler. Ayrıca orkide kökleri vasıtasıyla da fotosentez yapan bir bitki olması sebebiyle köklerin de bir miktar ışık alması genellikle daha olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Orkideye normal toprak konulur mu?

Orkide, aralarında fazlasıyla hava boşluğu bulunan iyi drene edilmiş bir saksı gerektirir. Yeterince iyi drene edilmediği için köklerinin çürümesine ve sonrasında ölmesine sebep olacağı için normal bahçe toprağı veya saksı toprağı orkideler için uygun değildir.

Orkide toprağı yoksa ne kullanılır?

Orkidelerde sıradan bahçe topraklarından kullanılmaz. Bu çiçeğin özelliğine göre hazırlanan saksı harçlarına yani topraklarına özel karışımlar eklenir. Orkide çiçeğinin toprağına; odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, perlit, pomza, eğrelti otu, ağaç kabuğu gibi malzemeler kullanılır.

Orkide saksısı ve toprağı nasıl olmalı?

Saksı Tercihi

Orkidenin bulunduğu saksı, fazla suyun atılabilmesi için delikli olmalı. Hatta bu drenaj delikleri diğer bitki saksılarının aksine sadece tabanda değil yanlarda da olursa daha iyi olur. Ayrıca söz konusu çiçekler orkide olduğu zaman şeffaf saksılar da tercih edebilirsiniz.

You might be interested:  Solan Orkide Nasıl Canlandırılır?

Orkide toprak Değişimi nasıl yapılır?

Yeni orkide saksıyı bir saksı karışımı ile doldurup ardından iki katı büyüklüğünde bir kaba boşaltılması gerekir. Orkide saksı karışımı bir gece suda bekletilmesi gerekmektedir. Saksı karışımı sıcak su ile kapatılmalıdır. Saksı malzemeleri de bunu emeceği için sıcak su kullanılmalıdır.

Saksı toprağı karışımı nasıl olmalı?

Genel anlamda saksı topraklarında % 50 torf, % 30 kompost veya organik malzeme karışımı, %10 temiz kum, %10 luk bir perlit,vermiküt karışımı ideal olacaktır.

Orkide Torfu nedir?

Orkide torfu ; iç mekan ve bahçe ile balkonda yetiştirdiğiniz tüm orkide çeşitlerin yıl boyunca kullanılabilir. yüksek nem tutma kapasitesine ve geçirgen bir yapıya sahiptir. özel bileşimler ile geliştirilmiş, kullanıma hazır ve stril bir üründür.

Orkide bahçeye dikilir mi?

Bletilla orkidesi

Çiçek açma dönemi ilkbahardan yaz ortasına kadar. Kışın -20C derece kadar soğuklara dayanır. Türkiye’nin çoğu yerinde devamlı bir bahçe bitkisi olarak yetiştirmek mümkündür. Soğuğu dayansa da, karasal iklimli yerlerde kışın üstünü kuru yaprak ve toprak karışımı ile örtmelisiniz.

Orkide kil Bilyesi ne işe yarar?

*Kil bilyesi köklerin hava almasını sağlar, kök çürümelerinin önlenmesine yardımda bulunur.

Orkide saksısına ne koyulur?

Evet, bildiğiniz buzdan söz ediyoruz. Eğer orkide toprağınız sıcaklarda sık sık kuruyorsa birkaç parça buzu alıp orkide saksısına, toprağın üzerine yerleştirin. Buz yavaş yavaş eriyip etki edeceğinden, toprak daha uzun süre nemli kalacaktır.

Orkide cam saksıda olur mu?

Orkide için 10-12 cm civarında ufak saksılar uygundur. Saksılarını daha çok şeffaf tercih etmeli ve bu sayede köklerinin ışık almasını sağlamalısınız. Orkide saksının mutlaka direnaj delklerine sahip olması gerekir. Kökler uzun süre suyun içinde kaldığı takdirde çürümeye ve bitkinin ölümüne neden olur.

You might be interested:  Orkide Cicegi Nasil Cogalir?

Lecat kil Bilyesi ne işe yarar?

·LECAT seracılık, sebze yetiştiriciliği, fidecilik, çiçekçilik, peyzaj ve topraksız tarım ortamında kullanılan ideal bir malzemedir. ·LECAT tanelerinin içerisinde büyük oranda hava boşluğu olduğu için toprak içinde havalanma ve su geçirgenliğini yüksek oranda tutar. Topraktan buharlaşma ile su kayıplarını azaltır.

Saksı dibine ne konur?

Çiçek saksılarının dibine topraktan önce bir parça sünger koyarak drenaj sağlayabilir ve toprağın hava alarak çiçekleriniz daha sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Orkide neden seffaf saksı?

Orkideler epifit bitki türleridir. Bu sebeple yapraklarının olduğu gibi köklerinin de ışığa ihtiyacı olmaktadır. Bu cins orkidelerde şeffaf saksı kullanımı bitkinin köklerinin ışık görmesine olanak sağlayacak ve orkidemizin sağlıklı yetişmesine yardımcı olacaktır.

Orkide esinti sever mi?

Orkideler sıcağı sevmezler nedeni ise orkidelerin nemi sevmesi. Mutfak ya da banyo gibi nemli ortamda çok kolay ve hızlı büyürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector