Nilüfer Ne Demek Kısaca?

Nilüfer Ne Demek Kısaca?

Nilüfer anlamı, kısaca tanımı: Nilüfergiller : İki çeneklilerden, örnek bitkisi nilüfer olan bir familya. Yaprak : Börek, baklava vb. şeylerde yufka.

Nilüfer nedir kısa?

Nilüfer çiçeği, ana vatanı yağmur ormanları olan bir su bitkisidir. Bilimsel adı Nelumbo olan bu çiçekler halk arasında Lotus çiçeği ismiyle de bilinir. Kendi kendini temizleyen özel bir sistemi mevcuttur. Bu sayede dünyadaki en temiz çiçek olarak tanımlanır.

Nilufer Farsça ne demek?

nilüfer – Nişanyan Sözlük. Farsça nīlufar نیلفر veya nīlūpal نیلوپل veya līlūpal لیلوپل “bir tür çiçek” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça aynı anlama gelen nilōpal sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe nīlotpala नीलोत्पल “mavi lotus çiçeği, nymphaea cyanea” sözcüğünden alıntıdır.

Nilüfer hangi dilde?

Nilüfer kelimesi Farsça kökenlidir.

Lotus ne demek türkçe?

Lotus kelimesi Türkçe’de ‘nilüfer çiçeği’ anlamına gelir. Latince lotus ‘nilüfer çiçeği’ sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen lōtós λωτός z sözcüğünden alıntıdır.

Nilüfer nasıl oluşur?

Nilüfer çiçeği su bitkisi olduğundan daima saksının içerisindeki suyun var olması gerekmektedir. Karanlık ve gölge alanlarda nilüfer çiçek vermeyecektir. Bunun için gün ışığı alan yerler uygundur hatta direk güneş alan bir alanda yetiştirilmelidir. Lotus çiçekleri su yüzeyinde açacağı için saksı derin olmamalıdır.

Lotus ve nilüfer aynı mı?

Bir çok kişi Nilüfer çiçeği ve Lotus çiçeğini aynı olarak bilse de aslında birbirlerinden farklı çiçeklerdir. On iki yapraktan oluşan ve özelliği nedeniyle üzerinde asla kir ve toz bulunmayan ihtişamlı lotus çiçeği genellikle nilüfer çiçeği ile karıştırılır fakat nilüfer çiçeği lotus çiçeğinden farklı bir çiçektir.

You might be interested:  Sıklıkla sorulur: Çiçek Dalı Nasıl Köklendirilir?

Nilüfer cümle içinde nasıl yazılır?

DOĞRU KULLANIM: En çok sevdiğim çiçekler arasında gül, papatya ve nilüfer var. YANLIŞ KULLANIM: Bursa’nın Nülüfer ilçesi birçok ilden daha güzel.

Farsça Lotus ne demek?

Nilüfer çiçeğine ‘līlūpal’ da diyebiliriz. Kelime Farsça, Farsçaya Sanskritçeden geçmiş, tam karşılığı nīla ‘mavi’ ve utpala ‘lotus çiçeği’.

Nilüfer ismi Türkçe mi?

Nilüfer İsmi Hakkında Bilgiler Nilüfer isminin Türkiye’deki istatik bilgilerini ve Nilüfer ismi hakkında detayları sıralayarak başlayalım; Nilüfer ismin kökeni: Farsça. İsmin cinsiyeti: Kız. İsmin renk sembolü: Pembe.

Bursa Nilüfer adı nereden geliyor?

Nilüfer ilçesi adını içinden geçen Nilüfer Çayı’ndan, Nilüfer Çayı da adını Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun’dan almıştır.

Nilüfer çiçeğinin kökü var mıdır?

Tatlı sularda yayılmış rizomlu sucul bitkiler olan nilüfer çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Nilüferler, rizomları yani aşağı doğru sarkmış kökleri ile tabana tutunurlar.

Lotus ne demek ekşi sözlük?

padma. safligin, guzelligin, sefkatin semboludur. kırmızı renk açan lotus çiçeği özverili gerçek aşkı, şefkati, merhamet ve tutkuyu sembolize eder. bu açıdan cömertliğin olduğu yerlerde kırmızı lotus yetişir.

Status ingilizce ne demek?

Ingilizce-Türkçe Çeviri

İsim durum, hal, vaziyet, mevki, unvan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector