Biga Nilüfer Gölü Nerede?

Biga Nilüfer Gölü Nerede?

Biga Nilüfer Gölü, Biga Merkez’e yaklaşık beş km dışında, Kalafat köyü yakınlarında orman içerisinde bulunmaktadır. Bu göl yağışlar ile beraber dolan, yazın çiçek açan ancak yaz sonunda tekrar kuruyan bir göldür. Gölün çevresinde antik kalıntılar vardır.
Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kalafat köyünde bulunan Nilüfer Gölü’nde açan beyaz renkli nilüfer çiçekleri özellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaretçilerine ve fotoğraf tutkunlarına görsel şölen sunuyor.

Nilufer golu nerede?

Biga’nın Kalafat Köyü’nün 3 km. güneybatısındaki göl kümesine halk arasında Dubakadere (Derindere) ve Lipor adı verilmektedir. Göllerdeki nilüfer çiçeklerinin yarattığı manzaralar görülmeye değerdir.

Biga Nilüfer Gölü arası kaç km?

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ilçe merkezine 3 kilometre mesafedeki Nilüfer Gölü’nün Biga’nın önemli bir zenginliği olduğunu söyledi. Başkan Erdoğan, ‘Meşelik bir alanda çok güzel, organik bir gölümüz.

Nilüfer çiçeği ne zaman açar?

Nilüfer çiçekleri çamurlu ve kirli sularda yetişmelerine rağmen asla kirli bir bitki olmayıp, kendini temizleyebilen çiçekler arasında yer almaktadır. Lotus Çiçeği (Nilüfer Çiçeği) Ne Zaman Açar? nilüfer çiçekleri yaz mevsiminin Temmuz ve Ağustos aylarında açarlar.

Lotus çiçeği nerede bulunur?

Lotus çiçeği, bataklıklarda ve olabildiğince sulak alanlarda yetişiyor. Büyük su alanlarında ve bataklık alanlarında görülen bu çiçek türünün hem faydası çoktur hem bakımı son derece kolaydır hem de her zaman hoş kokuya ve görünüme sahiptir.

You might be interested:  Kökü Kuruyan Orkide Nasıl Canlanır?

Biga’da nereye gidilir?

Biga’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

 • Parion Antik Kenti. Eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Biga’ya bağlı Kemer Köyü’nde bulunan Parion Antik Kenti’nin M.Ö.
 • Nilüfer Gölü
 • Karabiga Koyu.
 • Halim Bey Konağı Kent Müzesi.
 • Çan Caddesi.
 • Çınarlık Parkı
 • Çardak Kum Adası
 • Dalyan Plajı
 • Nilüfer Çiçeği Türkiye’de nerede yetişir?

  Familyası: Nilüfergiller (Nymphaeaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Türkiye’nin çoğu yerinde tatlı sularda, göl veya geniş su birikintilerinde yetişir. Göllerde, durgun sularda yetişen, rizomlu, çok yıllık otsu bir bitki. Yaprakları su üzerinde yüzücü, yuvarlak ve kalp şeklinde tabanlıdır.

  Nilüfer bitkisinin yaprakları bataklıkta yaşamasına rağmen nasıl her zaman temiz kalır?

  Buna rağmen bitkinin yaprakları sürekli temizdir. Çünkü bitki, üzerine en ufak bir toz zerresi geldiğinde hemen yapraklarını sallar ve toz taneciklerini belli noktalara doğru iter. Yaprağın üzerine düşen yağmur damlaları da bu noktalara doğru yönlendirilir ve buradaki tozları süpürmesi sağlanır.

  Nilüfer Çiçeği saksıda yetişir mı?

  Lotus çiçeği yani Nilüfer, evde yetiştirilebilir. Evlerin en sulak saksılarında yetişebilir. Su bitkisi olduğundan dolayı her zaman bol miktarda suya ihtiyaç duyar ve bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir.

  Işıklı Gölü nerededir?

  Işıklı Gölü ya da Çivril Gölü, Denizli ili Çivril Ovası üzerinde yer alan bir tatlı su gölüdür.

  Uluabat Gölü nerededir?

  Uluabat Gölü, eski ismi Apolyont Gölü, Bursa ilinde büyük bir tatlı su gölüdür.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector