Orkide Nasıl Saksıda Olmalı?

Orkide Nasıl Saksıda Olmalı?

Orkide güneş ışığını sever ancak direş güneşe maruz bırakmamak gerekir. Bu nedenle daha çok perde arkasından güneş almaları yeterlidir. ORKİDE SAKSISI NASIL OLMALIDIR? Orkide için 10-12 cm civarında ufak saksılar uygundur.

Orkide saksısı şeffaf olmak zorunda mi?

Orkidenin bulunduğu saksı, fazla suyun atılabilmesi için delikli olmalı. Hatta bu drenaj delikleri diğer bitki saksılarının aksine sadece tabanda değil yanlarda da olursa daha iyi olur. Ayrıca söz konusu çiçekler orkide olduğu zaman şeffaf saksılar da tercih edebilirsiniz. Küçük boyuttaki saksılar yeterli olacaktır.

Beton saksıda orkide nasıl bakılır?

Evde direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık olan bir konumda, cama yakın şekilde orkidenizi büyütebilrisiniz. Genel olarak haftada iki defa sulanması, çiçeğin nem ihtiyacı için yer olacaktır.

Orkide Porselen saksıda olur mu?

Seramik saksılar genelde göze hitap ettikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Canlı ve parlak renkleri ve kaliteli duruşlarıyla orkide saksısı olarak alınmakta ve kullanılmaktadır.

Orkide çiçek dalı nasıl çıkar?

Orkidenin yeni dal vermesi için su çok önemli

You might be interested:  Gül Hastalığı Ne Zaman Geçer?

Yeşillerse su vermeyin – gümüşi görünene kadar bekleyin. Suyun tencerenin dibinden dışarı akmasına izin verin – bitkinin suda durmasına izin vermeyin. Orkideler parlak ancak dolaylı ışığı sever – çok fazla doğrudan güneş ışığı yaprakları kavurur.

Orkide cam fanusta olur mu?

16 cm yükseklik, 17 cm genişlikte cam fanus içindedir. İki dal orkide şoklanmış yosun, renkli kum, ağaç kabukları ve renkli taşlar ile tasarlanmıştır. Orkide için ısı önemlidir. Orkidelerin uzun ömürlerini sürdürebilmeleri için gece ve gündüz farkının az olduğu ortamlarda bulunmalıdırlar.

Saksı dibine ne konur?

Çiçek saksılarının dibine topraktan önce bir parça sünger koyarak drenaj sağlayabilir ve toprağın hava alarak çiçekleriniz daha sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Orkide ölmemesi için ne yapmalı?

Orkide çok küçük saksıları sevdiğinden onu geniş saksılara taşımamalı, köklerinin bir arada kalabileceği, mümkünse şeffaf ve cam saksılar seçmelisiniz. Sulama yaparken de aşırıya kaçmamalı, köklerinin çürümesini engellemelisiniz.

Orkide Evde Nasıl Bakılır?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Pencere önü değil ama daha yan kenarlarına doğru koyabilirsiniz. Orkide, bol suya ihtiyaç duyar ancak sulamalar arasında biraz kurumaya bırakılmalıdır. Genel olarak 4 – 7 günde bir sulamak gerekse de bu kesin bir kural değildir.

Orkide esinti sever mi?

Orkideler sıcağı sevmezler nedeni ise orkidelerin nemi sevmesi. Mutfak ya da banyo gibi nemli ortamda çok kolay ve hızlı büyürler.

Orkide normal toprakta yetişir mi?

Orkide, aralarında fazlasıyla hava boşluğu bulunan iyi drene edilmiş bir saksı gerektirir. Yeterince iyi drene edilmediği için köklerinin çürümesine ve sonrasında ölmesine sebep olacağı için normal bahçe toprağı veya saksı toprağı orkideler için uygun değildir.

Orkide toprağını içinde neler var?

Orkide çiçeğinin toprağına; odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, perlit, pomza, eğrelti otu, ağaç kabuğu gibi malzemeler kullanılır. Bunların yanı sıra Hindistan cevizi lifleri, ezilmiş şişe mantarı, köpük de yer alır. Bu toprağı hazırlatabileceğiniz gibi, kendiniz de evinizde hazırlayabilirsiniz.

You might be interested:  Orkide Dalı Kurursa Ne Yapılır?

Kuruyan orkide dalı nasıl canlanır?

Yöntem 1 / 2:

Orkidenin tekrar büyümesi için sapının ya da dalının yaklaşık 2,5 cm’lik kısmını bırak. İpucu: Orkideyi daha hızlı çiçek açmaya teşvik etmek için orkide sapını, dal üzerindeki bir düğümün (veya boğumun) yaklaşık 0,65 cm yukarısından kes. Kökler alttan çıkmaya başladığında orkideyi yeni bir saksıya taşı.

Orkide çiçeğine şekerli su verilir mi?

Kesme orkide bakımı

– Vazoda klorsuz su kullanılmalıdır, – Çiçek saplarında açmamış tomurcuk varsa vazo suyuna bir çay kaşığı veya bir kesme şeker atılmalı ve birkaç damla limon suyu damlatılmalıdır.

Orkideye vazelin surmek ne ise yarar?

Vazelin orkideyi besleyerek daha hızlı çiçek açmasını sağlar. Bunun yanında bu yöntemde toprağınızın temiz olması da gerekmektedir. taze toprak konduktan sonra işlemin yapılması daha hızlı sonuç verir.

Ne kadar yüksek nemli orkide saksı var?

İsterseniz orkide yetiştirmek için en sık kullanılan orkide saksılarını yakından inceleyelim. Kurak iklimlerde ve iç mekanlarda buharlaşma yüksek olduğundan nem isteği yüksek bitkiler için plastik saksı kullanımı nem dengesi açısından daha iyi bir seçenek olur.

Mini orkide çeşitleri nelerdir?

Orkide zenginliği ve zarafeti temsil eden bir çiçektir. Jest yapılmak istenildiğinde bir bayana saksıda gönderilecek en güzel çiçeklerin başında gelmektedir. Orkidenin bir çok çeşitti bulunmaktadır evde yetiştirilmeye en uygun orkide çeşitti mini orkidedir. Mini orkidenin bakımında en önemli unsur toprağıdır.

Hangi sıklıkta sulanmalı mini orkide?

Mini orkide hangi sıklıkta sulanmalıdır. Her bitkide olduğu gibi orkide de klorlu suyu sevmez ve klorlu su orkideye zarar vermektedir. Bu nedenle mini orkideyi sulamadan önce bir kaba su koyup dinlendirmekte yarar vardır. Fakat dinlendirmeden kasıt günlerce beklemiş ve bayatlamış bir su değildir.

You might be interested:  Karanfil Ne Kadar Tüketilmeli?

Ne kadar uzun ömürlü bir orkide yetiştirebiliriz?

Aynı zamanda orkideyi yetiştireceğimiz toprağa potasyum ağırlıklı gübre kullanmalıyız. Bu şekilde toprak bakımı yapılan mini orkidenin çiçek oranı daha çok ve uzun ömürlü olur. Çiçeği yaklaşık 2 ay üzerinde duru ve daha sonra çiçek açan saplar kesilir ve yeni tomurcuklara yol verilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector