Nilüfer Ne Demek Tdk?

Nilüfer Ne Demek Tdk?

Nilüfer ✓ (Doğru kullanım) Türk Dil Kurumu’na göre Nilüfer kelimesinin anlamı: isim, bitki bilimi, Farsça nīlūfer Nilüfergillerden, yaprakları yuvarlak ve geniş, çiçekleri beyaz, sarı, mavi, pembe renkte, durgun sularda veya havuzlarda yetişen bir su bitkisi (Nymphea).
Türk Dil Kurumu’na göre Nilüfer kelimesinin anlamı: Nilüfergillerden, yaprakları yuvarlak ve geniş, çiçekleri beyaz, sarı, mavi, pembe renkte, durgun sularda veya havuzlarda yetişen bir su bitkisi (Nymphea).

Nilufer ne demekdir?

Nilüfer “Yaprakları uzun saplı, çiçekleri büyük, beyaz, su yüzeyinde açan, göl ve su birikintilerinde yetişen su bitkisi.” anlamına gelmektedir.

Lotus ne demek TDK?

Lotus ne anlama gelir? Lotus çiçeği, en çok karşılaştığımız ve anlamı derin olan simgelerdendir. Geçmişte Hinduizm ve Budizm gibi dinlerde, iç dünyanı temizleme ve kendini bulmayı simgeleyen lotus çiçeği, nilüfer çiçeği ile de benzerlik gösterir. Kutsal sayılan bu çiçek, sonsuz yaşamın simgesi olarak da bilinir.

Lotus ne demek türkçe?

Lotus kelimesi Türkçe’de ‘nilüfer çiçeği’ anlamına gelir. Latince lotus ‘nilüfer çiçeği’ sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen lōtós λωτός z sözcüğünden alıntıdır.

Jeofizik ne demek kısaca anlamı?

Jeofizik (yerfiziği olarak da bilinir), fiziğin temel ilkelerinden yararlanılarak, hidrosferi ve atmosferi de içerecek biçimde Dünya’nın araştırılmasını konu edinen bilim dalı.

Nilüfer çiçeğinin diğer adı nedir?

Bilimsel adı Nelumbo olan bu çiçekler halk arasında Lotus çiçeği ismiyle de bilinir. Kendi kendini temizleyen özel bir sistemi mevcuttur. Bu sayede dünyadaki en temiz çiçek olarak tanımlanır. Nilüfer çiçeklerinin dünyada en fazla bulunan iki türü Amerikan lotusu ve Hint lotusudur.

You might be interested:  Gül Sayıları Ne Anlama Gelir?

Nilüfer cümle içinde nasıl yazılır?

DOĞRU KULLANIM: En çok sevdiğim çiçekler arasında gül, papatya ve nilüfer var. YANLIŞ KULLANIM: Bursa’nın Nülüfer ilçesi birçok ilden daha güzel.

Lotus çiçeği hangi sembol olarak kullanılıyor?

Temel olarak zihnin duruluğunu ve ruhun saflığını temsil eden lotus çiçeği, Budizm ve Hinduizm’de mükemmelliğin somut sembolü olarak kabul edilmektedir.

Status ingilizce ne demek?

Ingilizce-Türkçe Çeviri

İsim durum, hal, vaziyet, mevki, unvan.

Lotus ne demek ekşi sözlük?

padma. safligin, guzelligin, sefkatin semboludur. kırmızı renk açan lotus çiçeği özverili gerçek aşkı, şefkati, merhamet ve tutkuyu sembolize eder. bu açıdan cömertliğin olduğu yerlerde kırmızı lotus yetişir.

Jeofizik hangi iki bilimin ortak alanıdır?

Jeofizik, kısaca yer yüzeyinin fiziki özelliklerini, depremleri yer altı kaynakları, arkeolojik kalıntıları fizik ve matematik kuralları alanında inceleyen bilim alanıdır.

Sismoloji hangi bilimin alt dalıdır?

Sismoloji (Yunanca σεισμός (seismós) = deprem ve logos = bilim kelimelerinden türetilmiştir) veya deprem bilimi, yer hareketlerini ve depremleri inceleyen jeofizik bilim dalıdır.

Jeofizik nedir 9 sınıf?

Jeofizik Nedir sorusunu kısa cevaplamak gerekirse Yerkürenin, atmosferin, gezegenlerinin, uyduların ve güneşin fizik ve matematik yöntemleri kullanarak fiziksel ve yapısal özelliklerini inceleyen bilim dalına Jeofizik denir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector