Lale Sümbül Nasıl Yetiştirilir?

Lale Sümbül Nasıl Yetiştirilir?

Lale çiçeği, bol ışık sever. Fakat diğer çiçeklerde olduğu gibi direk güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Işık alan bitki ışık aldığı yöne doğru eğilim gösterdiği için haftada bir kez bitkinin yönü ışık almayan taraf ışığın geliş yönüne çevrilmelidir. Kışın ise oda sıcaklığı onbeş derecenin altında olmamalıdır.

Lale ve sümbül ne zaman ekilir?

İlkbaharda çiçek açacak olanları -lale, sümbül, nergis gibi- ekim ve kasım ayları içinde dikmeliyiz.

Sümbül çiçeği ne zaman ekilir?

Sümbül ekimi için en ideal mevsim sonbahar desek yanlış olmaz. Sümbül bitkisinin filizlenme evresi de en sağlıklı şekilde sonbahar aylarında gerçekleştiğinden eğer ilk kez sümbül ekecekseniz sonbaharın hemen başlarında ekmenizi öneririz.

Lale Solunca ne yapılır?

Yaprakların kahverengileşip kurumaya solmaya başladığı zaman sulamanın kesilmesi gereklidir. Son aşamada çiçek tohumları oluşmadan önce kafalarını kesiniz. Daha sonra, yapraklar da tamamen solunca soğanları sökerek temizleyiniz.

Sümbül çiçeği yılda kaç kez açar?

Sümbül güzel kokulu çiçekler açan soğanlı bahar bitkilerindendir. Yetiştirmek basittir. Kış aylarında yeşermeye başlar. Yılda sadece bir defa çiçek açar.

Lale mevsimi hangi ay?

Lale soğanları türlerine bağlı olarak Eylül – Kasım aylarında dikimleri yapılır. Çiçeklenme zamanı olarak da yine türlere bağlı olarak Şubat – Mayıs aylarıdır.

You might be interested:  Gül Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Lale tohumu ne zaman ekilir?

Lale soğanı dikimi aslında çok geniş bir zaman aralığında yapılabilir. Eylül ayından Mart ayının ilk haftasına kadar lale soğanı dikebilirsiniz. Hatta havalar serin gidiyorsa Mart ortasını bile bulabilir.

Sümbül kışın çiçek açar mı?

Sümbül çiçeği kış ayları içerisinde yeşermeye, ilkbahar başlarında ise çiçekler görülmeye başlar. Çok yıllık bir bitki olduğu her yıl bu döngünün devam etmesi önemlidir.

Sümbül çiçeğinin toprağı nasıl olmalı?

Sümbül çiçeğinin toprak seçimi hafif nemli ve bolca humuslu olmalıdır. Sümbül çiçeği humusu sever. Tek tip toprak kullanmanız önerilmez. Karma topraklar ve mineralli topraklar sümbülü besleyecektir.

Sümbül tohumdan yetişir mi?

Sümbül tohumu çok kolay çimlenir. Ancak çimlenen sümbülün çiçeklenecek kadar büyümesi uzun zaman alır. Eksiksiz bir bakım sonrasında en iyi ihtimalle 3 yılda; iyi bakılmadığı takdirde 6-7 yılda çiçeklenir. Tohumları ekmek için ağustos sonunu bekleyin.

Solan lale nasıl canlandırılır?

Lale soğanını çoğaltılıp bir sonraki yıl da kullanmak istenirse; solmaya başladığı sıralarda, henüz tohumlar oluşmadan çiçeği kırılmalıdır. Ardından yapraklar sarıya dönene kadar, bitki az miktarda sulanmaya devam edilmelidir. Yaprakları sarardıktan sonra soğanları topraktan çıkartılabilir.

Lale çiçeği neden solar?

Lale çiçeği, az ışıkta kaldığı zaman yeteri kadar beslenemez dolayısıyla yaprakların, çiçeklerin ölmesine ve sararmasına neden verir.

Laleler neden kurur?

Soğanlar yaz sıcaklarını tam uyku halinde geçirir. Bu dönemde yapraklar ve kökler tamamıyla kurur. Soğan toprak altında uyur. Sonbaharda soğuklar başlayınca lale soğanları uyanır ve köklenmeye başlarlar.

Sümbül çiçeğinin yaprakları neden sararır?

– Susuz bırakılmamalı, aşırı su verilmemelidir. Aşırı su yapraklarının düşmesine, sararmasına, susuzluk kurumasına neden olur.

Sümbül çiçeğinin özellikleri nelerdir?

– Sümbüller soğanlı bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden oldukça dayanıklı ve yetiştirilmesi basit bir çiçektir. Yıllarca aynı saksıda yaşamasından ötürü oldukça zahmetsizdir. – Sümbülün mavi, pembe, beyaz, sarı, mor gibi renkleri bulunmaktadır.

You might be interested:  Minecraft Kaktüs Farmı Ne Işe Yarar?

Nergis çiçeği ne zaman çiçek açar?

Soğanlı bitkilerin çoğu gibi kış mevsimini toprak altında geçiren nergis de sıcaklığa bağlı olarak erken bahar ve ilkbahar dönemlerinde, Şubat- Mart aylarında çiçeklenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector