Selimiye Cami Ters Lale Nerede?

Selimiye Cami Ters Lale Nerede?

Ters Lale, Selimiye Camisi’nin müezzin mahfilini ayakta tutan direklerden birinin üzerine kazınmış serçe kadar bir motiftir.

Selimiye’deki ters lale nerede?

Edirne ve Selimiye Camii ile ilgili araştırmalarıyla tanınan gazeteci-yazar Halil Delice, ters lalenin sırrını şöyle anlattı: ‘Ters Lale, Selimiye Camisi’nin müezzin mahfilini ayakta tutan mermer direklerden biri üzerine kazınmış serçe büyüklüğünde bir lale motifidir.

Ters lale nerede var?

Türkiye genelinde hemen her bölgede görülen ters lalenin endemik türlerine özellikle Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde rastlanmaktadır. Sadece Erzurum’un Karayazı ilçesinde yetişen ters lale cinsi ‘Fritillaria michailovsky’, Ağlayan Gelin, Kral Tacı, Yayla Çanı, Yere Bakan Lale olarak da adlandırılmaktadır.

Ters Gül hangi camide?

Çinilerinde 101 çeşit lale işlemesi bulunan Selimiye Cami’nde bir de ters lale figürü bulunuyor. Sırrı ve hikayesi tam çüzülemeyen ters lale figürü için bir çok efsane dillendiriliyor.

Ters lalenin hikayesi nedir?

Hasan ve Hüseyin’in Kerbela’da katledilişlerinden dolayı ve başka bir efsaneye göre ise Ferhat’la Şirin adlı aşık bir çiftinm birbirlerine kavuşamaması nedeniyle Ters Lale’nin boynu bükük, rengi kırmızıdır. Ters Lale, Anadolu topraklarının gördüğü büyük acıları efsaneleriyle özetlemektedir.

Selimiye Camii’nin belli başlı özellikleri nelerdir?

Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1620 metrekare, tümüyle ise toplam 2475 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Selimiye Camii, yerden yüksekliği 43.28 metre olan 31.30 metre çapındaki kubbesiyle ilgi çeker. Kubbe, 6 metre genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük payeye oturur.

You might be interested:  Iki Beyaz Gül Ne Anlama Gelir?

Selimiye Camii bahçesindeki mezarlar kime ait?

Selimiye’nin doğu yönünde iki medrese binası arasında kalan alan mezarlık olarak kullanılmıştır. Burada Edirne’nin eski ünlü Belediye Başkanlarından Dilaver Bey’in mezarı görülebilir.

Mimar Sinan’ın ustalık eseri nedir?

Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri: Selimiye Camii.

Edirne Selimiye Camii kimin zamanında yapıldı?

Selimiye Camii, Edirne’de bulunur. Osmanlı döneminde II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemde de çok rağbet gören Selimiye Camii, günümüzde de Edirneliler ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Selimiye Camii’nin yapımına 1568 yılında başlanmıştır.

Selimiye Camii kaç yıl sürdü?

Yapımına II.Selim’in emri ile 1568 yılında başlanan caminin inşası binlerce kişinin yoğun çalışması ile yedi yıl sürmüş ve 1575 yılında tamamlanmıştır.

Ters lale neden yasaklandı?

Ters lale, bir dönem aşırı şekilde toplatılması ve yurt dışa çıkarılması nedeniyle 2013’te dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından toplanması ve naklinin yapılması yasaklandı. Doğu Anadolu Bölgesi’nin bin 500 ile 3 bin rakımlarda yetişebilen ters lale, birçok hikaye ve efsaneye de konu olmuş.

Ters lale hangi yöreye ait?

Ülkemizde yetiştiği bilinen ters lale çiçeği Hakkari ve Van ilçelerinde görülmektedir. Ayrıca Anadolu’da başka birçok yerde yetiştiği de bilinmektedir. Hakkari ve Van illeri dışında Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bitlis, Elazığ ve Batman illerinde de yetişir ve bu bölgelerin simgesi olmuştur.

Lale hangi şehirde meşhur?

Konya’nın Türkiye’nin toplam lale üretiminin yüzde 96,8’ini karşılayarak lale üretiminde ilk sırada yer aldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ‘Konya’yı 13 bin 650 metrekare alanda 660 bin lale üretimiyle İstanbul ve 3 bin 800 metrekare alanda 279 bin lale üretimiyle Ankara ili izlemiştir.

Lale motifi neyi simgeler?

Ters lale büyük aşkların ve birbirine kavuşamayan sevdalıların çiçeği olarak anlamlandırılıyor. Anadolu’nun birçok yerinde ters lale ağlayan gelinlerin ve mutlu olamayan insanların çiçeği olarak tasvir ediliyor. Ters lalenin yapısı boynu bükük bir şekilde olduğu için ağlayan bir kişiye benzetiliyor.

You might be interested:  Begonvil Hangi Ayda Budanır?

Selimiye Camii Nasıl Yapıldı?

Mimar Sinan yüzyıllar önce aynı şeyi günümüzdeki teknolojik olaylar olmadan yaptı. Zemini son derece esnek olan Selimiye Cami için Mimar Sinan’ın temeli attıktan sonra sekiz sene beklediği ileri sürülüyor. Mimar Sinan, Selimiye Cami’yi şehrin her bölgesinden görülecek şekilde yaptı.

Ters lale neden önemlidir?

Ters laleler, Hristiyanlık dinine göre kutsal bir çiçek olarak kabul edilir. Hz İsa’nın çarmığa gerilişinde Hz. Meryem’in gözyaşı olan bu çiçek oldukça önemlidir.

Ters lale nasıl oluyor?

Yılda sadece bir defa, kış sonu – ilkbahar başı döneminde çiçek açar. Çiçekli bir ters lalenin boyu türüne göre, iklime ve toprak kalitesine göre 30cm’den 1 metreye kadar değişir. Bir çiçek sapı üzerinde yan yana birden fazla sayıda lale çiçeğine benzeyen çiçekler ters şekilde bulunur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector