Karanfil Bezeli Elma Nasil Yapilir?

Karanfil Bezeli Elma Nasil Yapilir?

Eline aldığı elmaya, arada boşluk kalmayacak şekilde karanfilleri tek tek saplıyor. Konuklar da onu izleyerek sevdiklerine, arkadaşlarına hediye edecekleri ilk karanfilli elmalarını yapmaya başlıyorlar.

Karanfil bezeli elma ne demek?

Toplumda aşkını bir erkeğe sözlü olarak itiraf eden kızlara iyi gözle bakılmazdı. Bu yüzden kendilerini ifade etmek için bir sembole ihtiyaç duydular. Karanfil bezeli elma da bu şekilde ortaya çıktı. İran Kürt bölgesinde aşık genç kızlar, sevdikleri erkeğe karanfille bezedikleri bir elmayı gönderiyorlardı.

Karanfilli elma nasıl yapılır?

Tohumlar tek tek elmalara saplanıyor. İşlem, elma tamamen karanfille kaplanana kadar devam ediyor. Geleneğe göre sevgililer aralarında dargınlık olduğunda barışmak için ya da sevgililer gününde aşklarını pekiştirmek için bu elmaları birbirlerine armağan ediyor.

Seva Mexekrej ne zaman yapılır?

“Eski İran Kürtlerinin tarihinde yılın istenilen gününde âşıkların, sevgililerin sevdiklerinden ayrı düşenlerin aşkını, sevdasını, sevgisini dile getirmek, yeniden hatırlatmak için sunduğu bir kadir kıymet bilirlik nişanesi imiş Kürtçe adıyla Sêva Mêxekrêj (Karanfilli Elma).”

Sêva Mêxekrêj ne demek?

Bu sadece aşkın ilk adımı değil ayrıca aralarında dargınlık olanların barışmak için kullandığı bir yöntem aynı zamanda. ‘Sêva Mêxekrêj’ yani Türkçe anlamıyla “karanfille bezenmiş elma” geleneğinin sürdürülmesi için yapılan bu etkinlik Chalak Events isimli aktivist grup tarafından organize edildi.

Elmaya karanfil batırmak ne demek?

Sonradan öğrendim ki, karanfil tohumlarının, kırmızı bir elmaya hiç boşluk kalmayacak şekilde batırılmasıyla oluşturulan bu sanat eseri, Kürt kültüründe barışın ve aşkın simgesiymiş

You might be interested:  Leylak Fidanı Nasıl Dikilir?

Karanfil nasıl dizilir?

Gelinin düğün günü güzel kokması için boynundan kalça hizasına ka- dar takılan karanfil kolyenin ucuna da yarımlık altın takılır, karanfil aralarına da inciler konulurdu.

Karanfilin faydaları nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

 • Antiseptik ve antibakteriyeldir.
 • Mantar üremesini azaltır.
 • Ağrı azaltıcı etkisi vardır.
 • Ağızdaki kötü kokuları azaltır.
 • Ağırlık uzaklaştırmada faydalıdır, zihinsel ve fiziksel yorgunluğa iyi gelir,
 • 10-20 dakikada toparlanmanızı sağlar.
 • Diş eti ve diş ağrılarına hafifletici etkisi vardır.
 • Kürt elması nedir?

  duyduğum ve gördüğüm kadarıyla doğunun bazı kısımlarında soğana verilen ad. kütür kütür elma manasına gelmektedir.

  Seywan Saedian kimdir?

  Seywan Saedian’ın, İran’ın Mahabad kentinde “hat” ile başlayan sanat hayatı, yirmi yıldır profesyonel olarak devam ediyor. Sanat ve sanatçının varoluşu, benliği aşan çözümsüzlük karmaşası ve kendi gerçekliğinin pençesindeki yetkinlik heykel sanatının doğmasına zemin hazırlamıştır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector