Saksıda Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir?

Tatlı Patates (Ipomoea Batatas), yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bir bitki türüdür. Tatlı patatesler vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle özellikle çocukların tüketmesi için tavsiye edilmektedir. Anavatanı Orta Amerika olan tatlı patatesler uygun şartlar sağlandığında ülkemizde de yetiştirilmektedir. Özellikle gece soğuğundan korunmalıdır. Farklı renk ve tonlarda olan tatlı patateslerin çimlenme sürecini gözlemlemek de ayrı bir keyiftir.

Saksıda Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir (1)

Tatlı patatesler çimlendirilerek yetiştirilmektedir. İlk önce tatlı patatesler iyice yıkanıp temizlenir ve 10-15 cm genişliğinde yumrular şeklinde kesilir. Hazırlanan yumrular yarısı suyun dışında kalacak şekilde bir bardağa veya kavanoza yerleştirilir. Bu işlem için görsellerde de görüldüğü gibi çöp şiş, kürdan vb. ürünler kullanılabilir.

Saksıda Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir (4)

Ilık bir ortamda, birkaç hafta içinde, suyun üstünde kalan kısımda filizlenme altında kalan kısımda da köklenmeler oluşacaktır. Filizler ekilebilir hale geldiğinde yani 10-20 cm olduğunda dikkatlice yumrudan koparılır ve yaprakları dışarıda kalacak şekilde su dolu bir bardağa konulur. Bu filizler su dolu bardağın içinde zamanla köklenerek fide haline gelecektir.

Saksıda Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir (3)

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...