Evde İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye mantarı besleyici özelliği ve lezzetiyle diğer mantarlara nazaran daha fazla ilgi görmektedir. Doğada genellikle kavak ve benzeri ağaçların üst kısımlarında yetiştiğinden kavak mantarı olarak da bilinmektedir. İstiridye mantarını yetiştirmek çok kolaydır ama yine de fazla uğraşmadan mantar yetiştirmek isteyenler “İstiridye Mantarı Yetiştirme Kiti” satın alabilirler. Plastik bir şişe veya sağlam bir poşetin zeminini kompost malzeme ile doldurulur. Burada kompost malzeme olarak saman veya talaş tercih edilebilir. Saman veya talaşı kullanmadan önce yaklaşık bir saat kaynatırsanız eğer az miktarda da olsa içinde bulunan küf, bakteri ve başka mantar kalıntılarından temizlemiş olursunuz. Hazırlanan bu kompost ıslatılır ve üzerine misel (mantar tohumu) serpilir.

Evde İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir (4)

Sonra üzerine bir miktar daha kompost eklenir ve ıslatılır. Sonra misel serpilir ve tekrar kompost eklenir. Böyle kat kat olacak şekilde kullanılan şişe veya poşet doldurulur ve ağzını sıkıca kapatılır. Kompostun hava alması için küçük küçük delikler açılır ve karanlık bir ortamda yaklaşık bir ay bekletilir.

Evde İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir (2)

Bu bir aylık süre geçtikten sonra şişenin veya poşetin üzerine mantarların çıkabileceği 2-3 cm genişliğinde delikler açılır. Sonra bu deliklerin içerisine su fışkırtılarak kompost nemlendirilir. Mantar için gerekli olan ışık, nem ve havalandırma sağlandığı taktirde bir hafta gibi bir süre sonunda ilk hasat alınabilir.

Devamı..

Pages: 1 2