Saksıda Salatalık Nasıl Yetiştirilir?

Elinizin altında her daim mis gibi taze salatılık olsun ister misiniz? Verimli bir toprak ve uygun bir yaşam alanı ile rahatlıkla saksıda salatalık yetiştirebilirsiniz. Salatalık bir destek çubuğu veya yukarıdan asılı bir ipe tutunarak dikey büyüyen bir sebzedir. Balkonda salatalık yetiştirmek için gerekenler; saksı, toprak ve salatalık tohumudur. İyi bir verim alabilmek için derin ve geniş bir saksı kullanılmalıdır. Salatalık suyu sevdiğinden sık sık sulamak gerekir. Bu durumda saksının dibinde su birikmesi olabilir. Bu önlemek için de saksının drenaj deliği mutlaka olmalıdır. Bahçe toprağı kullanmaktansa bakteri ve böceklerden arındırılmış ve gübre ile desteklenmiş saksı toprağı tercih edilmelidir.

Saksıda Salatalık Nasıl Yetiştirilir (3)Saksı ve toprak seçiminden sonra sıra salatalık tohumlarının dikimine geliyor. Saksıya doldurduğunuz toprağın 2-3 cm derinliğine bir miktar salatalık tohumunu ekin ve düzenli olarak sulayın. Saksının genişliğine göre ekilecek tohum sayısı belirlenmelidir. Yani ortalama bir saksıda 4-5  salatalık tohumu dikilebilir.

Saksıda Salatalık Nasıl Yetiştirilir (1)Zamanla tohumlar filizlenip 15-20 cm büyüdüğünde az gelişmiş olanları koparıp atın. Saksının büyüklüğüne göre iyi gelişmiş olan 1 veya 2 salatalık fidesi bırakın. Saksı içerisindeki salatalık fideleri fazla olursa toprak hacmi yetersiz olacağından salatalıklar fazla gelişemeyecektir.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...