Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir?

Gövdesinin ve yapraklarının yeşiliyle yıl boyunca evde doğanın ferahlığını sunan zarif bir bitkidir bambu. Lucky Bamboo (Şans Bambusu) olarak biline bu bitki ne kadar mutluluk, dostluk, uzun ömür ve bol şans ile ilişkilendirilsede evde bir güzelliktir kendisi. İçinde sadece su olan derin bir vazonun içerisinde yaşayabildiği gibi normal bir saksıya da dikilebilir. Saksıya dikildiğinde toprağın gübreli olmasına dikkat edilmeli ve aşırı sulanmamalıdır.

Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir (1)Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi geniş bir vazonun içerisini dekoratif taşlarla ve suyla doldurup bambuya bir yaşam alanı sunulabilir.

Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir (5)

Bambu, gövdesinden çıkan sürgünler sayesinde çoğaltılabilir. Bu işlem şöyle yapılır; yanlardan uzamış olan sürgünler dibinde 1 cm kalacak şekilde kesilir, kesilen kısımın dibindeki birkaç yaprak temizlenir ve suda bekletilir. Zamanla bu sürgün köklenecektir. Ana gövdedeki kesilen yer eritilmiş mum ile kaplanmalıdır. Yoksa oradan hava alır ve zamanla çürür.

Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir (2)

Bambu evin içerisinde ışık alan ama direkt güneş görmeyen her yerde olmalıdır. Vazodaki su 1-2 haftada bir değiştirilmelidir. Ama suda ekşi bir koku var ise bu süre beklenmeden hemen değiştirilmelidir.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...