Evde Pratik Bir Şekilde Nasıl Sebze Yetiştirilir?

Her daim elinizin altında taze yeşil sebzelerin olmasını ister misiniz? Yıl boyunca dışarıdaki hava şartları ne olursa olsun evinizde taze yeşil sebzeler yetiştirebilirsiniz. Topraksız bir tarım yöntemi olan Hidroponik Sistem ile evinizde sebze yetiştirebilirsiniz. Bu yöntem ile daha basit, temiz ve verimli bir hasat elde edilebilir. Dikkat edilmesi gereken şey suyun temiz kalması ve gübreli olmasıdır. Küçük yeşil sebzeler 10-15 gün içerisinde hasat edilebilir hale gelmektedir.  Evde uygulanacak olan bu yöntem küçük boyutlu sebzeler için tercih edilebilir.

Evde Pratik Bir Şekilde Nasıl Sebze Yetiştirilir (1)Gereken malzemeler; bir su kabı, elek ve bitki tohumu. İlk aşamada tohumlar eleğe yayılır. İçi su dolu kabın üzerine elek yerleştirilir. Su eleğe değecek kadar çok olmalıdır ki tohumlar ıslak kalabilsin. Böylece bir kaç gün içerisinde tohumlar çimlenecektir.

Evde Pratik Bir Şekilde Nasıl Sebze Yetiştirilir (2)

Su seviyesi azaldığında tekrar su ilave edilir. Tohumlar çimlendiğinde gün ışığı alabileceği bir yere konulmalıdır. Böylece 2-3 hafta içerisinde yeteri kadar olgunlaşırlar. Yeşil aksamı ve yaprağı yenen semiz otu, ıspanak, nane, maydanoz, dereotu, tere, roka gibi sebzeler bu yöntemle yetiştirilebilir. Daha ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...