Resim Çizer Gibi Saksı Tasarımını Nasıl Yapılır?

Resim çizer gibi yapılmış bu saksı tasarımını çok beğendim. Yapımı da oldukça kolay. Gereken malzemeler; biri büyük biri küçük iki saksı, odun kömürü, renkli dekoratif küçük taşlar, toprak ve sukulent bitkiler. Sukulent bitkiler farklı farklı çeşitleriyle oldukça dekoratif olduğu için çok tercih edilmektedir. Sukulent çeşitleri ve özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz. Bir bilgi daha vereyim; normalde saksıya dikilen bitkilerin sağlıklı olabilmeleri için fazla suyun tahliyesini sağlayan drenaj delikleri olur. Ama sukulent bitkiler fazla su istemediği için drenaj deliğine ihtiyaç yoktur. Şimdi resim çizer gibi nasıl saksı tasarımı yapıldığına geçebiliriz.

Resim Çizer Gibi Saksı Tasarımını Nasıl Yapılır (1)

İlk aşamada büyük saksının dibine biraz odun kömürü konur. Bu kömür saksı dibinde küflenmenin olması engelleyecektir. Sonra saksının en üst kısmında iki parmak boşluk kalacak şekilde toprak doldurulur. Şimdi çizeceğiniz resmi hayal edebilirsiniz. Buradaki tasarımda bir saksıda büyüyen çiçekler resmedilmiş. Küçük saksının yarısı yatık bir şekilde toprağa gömülmüş. Üst kısmına sukulent bitkiler dikilmiş. Nasıl bir resim olacağını seçeceğiniz sukulent bitkilerin rengi, dokusu, boyutu, sayısı gibi değişkenler belirleyecek. Sukulent bitkileri keyfinize göre diktikten sonra açık olan toprak yüzeyini renkli taşlarla kaplayın.

Resim Çizer Gibi Saksı Tasarımını Nasıl Yapılır (2)

Burada siyah taşlar tercih edilmiş. Bu taşlar resminizin görselliğini arttıracağından çok önemlidir. Siyah yerine daha farklı renkler de tercih edilebilir. Aşağıya eklediğim çeşitli saksı tasarımları size yeni fikirler verebilir.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...