Balondan Beton Saksı Nasıl Yapılır?

Yuvarlak beton saksılar ev ve balkonlara çok hoş bir hava katıyor. Bu yuvarlak saksıları yapmak için kalıp olarak şişirilmiş balonlar kullanılıyor. Önce çimento hazırlanıyor sonra balonun yüzeyine sürülüyor. Bir süre çimentonun kuruması bekleniyor. Kuruyan çimento balon şeklinde betonlaşıyor. Böylece yuvarlak bir saksı oluyor. Burada dikkat edilmesi gerek şey hazırlanan çimentonun kıvamıdır. Çimentonun kıvamı yoğun olursa istenildiği gibi balonun üzerine yayılmaz. Çimentonun kıvamı ince olursa eğer balona tutunamayıp akacaktır. Bu nedenle çimentonun kıvamını tutturabilmek için birkaç deneme yapmak gerekebilir.

Balondan Beton Saksı Nasıl Yapılır (1)

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi uygun kıvamda hazırlanan çimento balonun üzerine kalın bir şekilde sürülür. Üst kısmında bir miktar boşluk bırakılır. Burası saksının ağız bölümü olacak. Çimento balondan akmayacak kadar bir miktar donduktan sonra ters çevrilip birkaç küçük oyuk açılmalıdır. Çimento tamamen kuruyup betonlaştığında bu küçük oyuklar saksının drenaj delikleri olacak.

Balondan Beton Saksı Nasıl Yapılır (2)Üzerine çimento sürülen balonun kuruyana kadar sabit kalması gerekmektedir. Bu nedenle balon bardak gibi içi boş bir nesnenin üzerine konulmalıdır. Böylece balonu tutmanıza gerek kalmayacağı için iki elinizle çalışmanız daha kolay olacaktır. Ayrıntılı bilgi için buraya bakınız.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...