Simetrik Bir Asma Bahçe

Tahta parçaları ve 20 adet saksı ile yapılmış olan bu dikey bahçe simetrik ve düzenli duruşuyla çok hoş görünüyor. Tahta parçaları simetrik bir şekilde deliniyor ve kablo bağlarıyla halatlara tutturulup asılarak dikey bahçe tamamlanıyor. Nasıl yapıldığı bir cümleyle anlatılabiliyor olsa da bu dikey bahçeyi yapmak için kesici ve delici aletler kullanmak gerekiyor.

hmm_ep29_hanginggarden_step10cSimetrik Asma Bahçenin yapım aşamaları;

 1. aşamada tahtalar istenilen ölçülerde kesiliyor.
 2. aşamada tahtaların delinecek yerleri işaretleniyor. Saksıların ölçüsüne göre aralarında belirli bir genişlik kalacak şekilde ayarlanmalıdır.
 3. aşamada işaretlenen yerlerden ince uçlu bir matkap ile kılavuz delikler deliniyor.
 4. aşamada bu kılavuz delikler rule delik testere ucuyla genişletiliyor. Genişliği seçilen saksının üst boğumu kadar olmalıdır.
 5. aşamada tahtalar zımparalanarak temizleniyor.hmm_ep29_hanginggarden_step1-tile22
 6. aşamada tahtaların köşelerindeki deliklerden halatlar geçiriliyor.
 7. aşamada saksıların ve bitkilerin boyuna göre tahtalar arasındaki mesafe belirleniyor. Bu mesafeye göre tahtaların hemen altında kalan yerden halatlar kablo bağı ile boğuluyor. Bu tasarımda kablo bağının tutma gücünü arttırmak için iki adet kullanılmaktadır.
 8. aşamada saksılar yerleştiriliyor ve tasarım tamamlanıyor.

refre


You may also like...

1 Response

 1. 23 Mayıs 2019

  […] duracağı için herhangi bir düşme riski taşımamaktadır. Benzer bir uygulamayı “Simetrik Bir Asma Bahçe” başlığıyla paylaşmıştım. Ahşap balkon masasını dilerseniz duvara da monte […]