Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir?

Özellikle kahvaltıda taze biber yemeyi sevenler için saksıda biber yetiştirmek harika bir fikir. Üstelik biberler saksıda yetiştirildiğinde de iyi verim alınabilen sebzelerden biridir. Hazır biber fidesi alırsanız eğer işiniz çok kolaylaşır. Aksi halde biber tohumlarından siz fide elde etmelisiniz. Biber fidesi yetiştirmek için öncelikle bir biberden alacağının tohumları çimlendirmeniz gerekir. Tohumunu alacağınız biberin yeterince olgunlaşmış olmasına dikkat ediniz. Küçük bir kabın içerisine bir miktar toprak doldurun ve yaklaşık 2-3 cm derinliğikte olacak şekilde biber tohumlarını ekin. 1-2 hafta güneş almayan bir yerde sürekli nemli kalacak şekilde bekletin. Biber tohumları zamanla çimlenecektir.

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir (1)

Çimlenendikten sonra güneş alan bir yere koyun ve düzeni sulayın. Çimlenen tohumlar büyüyüp 3-4 yapraklı fideye dönüşene kadar bekleyin. Büyüyen fideleri köklerine zarar vermeden dikkatlice sökerek daha büyük bir saksıya dikin. Fideleriniz birkaç karış olana kadar büyüyünce baş kısmındaki filizlerini koparın. Böylece boyuna uzamak yerine enine doğru dallanacaktır.

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir (2)

Toprağı her daim nemli kalacak şekilde düzenli sulayın. İyi toprak verimli bir tarım için önemli gereksinimlerden biridir. Kullanacağınız toprağın kompost oranı yüksek olmalıdır. Evde kompost yapımı ile ilgili önceden yaptığım paylaşıma buradan bakabilirsiniz.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...