Basit Bir Bahçe Serası Nasıl Yapılır?

Sebzeleriniz için uygun hava koşulları sağlayacak basit bir bahçe serası yapmak ister misiniz? Bu sera ile soğuk ve rüzgardan korunan sebzeler daha rahat büyüyecektir. Seramız iki ana bölümden oluşuyor; yükseltilmiş bahçe ve çatı. Şimdi bu küçük bahçe serasının nasıl yapıldığından bahsedeyim. Yükseltilmiş bahçe için ilk önce dört parça takta birbirlerine vidalanarak bir kare yapılıyor. Daha sonra alt kısmına tavuk teli döşenerek çerçeveye sabitleniyor.

Basit Bir Bahçe Serası Nasıl Yapılır (1)

Seranın çatı kısmı bir bütün olarak açılıp kapanmaktadır. Bunu yapabilmek için çatının sağlam bir tabanı olması gerekir. Dört adet kalas ve köşebentler birbirlerine vidalanarak sağlam bir taban elde ediliyor. Sonra bu kalaslara karşılıklı olarak dörder tane boru kelepçesi sabitleniyor. Sonra bu kelepçelere PVC borular takılıyor. Böylece seranın çatı iskeleti elde ediliyor.

Basit Bir Bahçe Serası Nasıl Yapılır (2)

Sera çatısının dayanıklılığını arttırmak için PVC borular arasına tel çekiliyor. Sonra çatının üzerine naylon serilerek uçları alttaki kalaslara sabitleniyor. Burada kullanılan naylon, güneşli havalarda seranın iç sıcaklığının çok artmasına neden olabilir. Bu nedenle naylon yerine bahçe kumaşının kullanılması seranın içerisinde daha dengeli bir sıcaklığın olmasını sağlayacaktır. Ayrıca naylona göre içeride biraz daha fazla hava sirkülasyonu olacaktır.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...