Saksıda Meyve Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda domates, biber yetiştirilebildiği gibi meyve de yetiştirilebilir. Balkonda bir meyve ağacının büyüdüğünü görmek ve az da olsa meyvesinden tatmak büyük bir keyif. Ayrıca şık bir saksıyla birlikte balkonda dekoratif bir görünüm de elde edilebilir.

Saksıda Meyve Nasıl Yetiştirilir (1)

Bir meyvenin yetişebilmesini için gerekli olan toprak, su ve ışık gibi temel ihtiyaçları karşıladıktan sonra, iklim şartları uygun olduğu sürece, çok verimli olmasa da bodur bir meyve ağacını her yerde yetiştirebilirsiniz.

Saksıda Meyve Nasıl Yetiştirilir (2)

İlk yapılacak iş saksının balkondaki konumuna karar vermektir. Bu konuma göre meyvenin alacağı günlük ışık miktarı ve rüzgar değişecektir. Bahçede büyüyen meyveler bütün gün güneşin altında kaldıklarından ışığa doyarlar. Ama balkonda günün belli saatlerinde gölde kalacakları için yeteri kadar ışık alamayabilirler. Bu durumda gelişimleri biraz yavaş olabilir. Bizim de istediğimiz bu zaten! Çok büyük olup da balkonu kaplamasınlar. Ama çok da küçük olmasın diyorsanız gölgeyi seven meyve türleri tercih edilebilir.

Saksıda Meyve Nasıl Yetiştirilir (3)

Meyvenin gelişimine rüzgarın da etkisi olur. Üst katlardaki balkonlarda meyveler aşırı rüzgara maruz kalabilirler. Bu duruma önlem alınmalıdır.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...