Toprak kullanmadan lale ve sümbül nasıl yetiştirilir?

Hiç toprak kullanmadan salonunuzda çiçek yetiştirmek ister misiniz? Lale ve sümbül soğanlarını şık bir vazoda veya bir cam kasede büyüterek salonunuzda canlı ve rengarenk bir köşe elde edebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler vazo veya derin bir cam kase, lale ve sümbül soğanları, taş. Buradaki taşlar soğanların dik durmasını sağlayacaklar. Çiçek soğanları doğası gereği kışın soğukta toprakta beklediğinden, aynı doğallığı oluşturmak için birkaç hafta buzdolabında dinlendirilmelidir. Bu sayede çimlenmeleri daha kolay olacaktır. Çiçek soğanlarını maketlerde ve çiçekçilerde bulabilirsiniz. Çiçek soğanı alırken sert, yarasız ve üzerinde küf olmayanı tercih edilmelidir.

Topraksız lale ve sümbül nasıl yetiştirilir (2)

Toprak kullanmada bir vazoya lale ve sümbül soğanları nasıl dikilir? Koku, küf veya bulanıklık olmaması için ilk aşamada vazo ve taşlar yıkanmalı, soğanlar temizlenmelidir. Sonra vazonun içerisini bir miktar taşla doldurun. Taşların arasına çiçek soğanlarını sıkıca yerleştirin ve vazoyu suyla doldurun. Su seviyesi soğanların alt kısmına çok az temas etmelidir. Aşağıdaki görselin ayrıntıları burada.Topraksız lale ve sümbül nasıl yetiştirilir

Topraksız lale ve sümbül nasıl yetiştirilir (4)

Fazla ışık almayan serin bir yerde birkaç hafta bekletilirse soğanlar zamanla köklenecektir. Soğanlar köklenip filiz vermeye başladığında, aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi, vazoyu evinizin aydınlık bir köşesine alabilirsiniz. Daha fazla görsel için buraya bakabilirsiniz.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...