Tatilde Çiçekler Nasıl Sulanır?

Tatil planı yaparken bir yandan da “evimdeki çiçekler ne olacak, kim sulayacak onları” derdine düşenler çok olmuştur. Siz tatildeyken çiçeklerinizle ilgilenecek birileri yoksa eğer başka bir çözüm bulmanız gerekir. Şimdi sizlere bu sorununuzu çözecek birkaç yöntem anlatacağım. Öncelikle saksılarınızı evin ışık alan en serin yerine taşıyın. Burada çiçekler direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Evde az da olsa bir hava sirkülasyonu olacak şekilde pencerelerinizi aralıklı bırakınız. Saksıları evin uygun yerine koyup gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra çiçeklerin sulanmasıyla ilgili yapılabilecek diğer yöntemlere bakalım.

1. yöntem kendi kendini sulayan saksılar kullanmaktır. Aşağıda görülen saksı, dibindeki suyu otomatik olarak çiçeklerin köklerine aktaracak şekilde tasarlanmış. Bu taraz akıllı saksıların alt kısmında suyun muhafaza edileceği bir hazne bulunmaktadır. Saksıdaki toprağın bir kısmı -korunaklı bir şekilde- bu haznedeki suya temas eder. Buradaki toprak suyu yavaş yavaş emerek yukarılara doğru taşır. Zamanla çiçeğin kökleri de aşağılara doğru uzayacağı için suyla bulaşması daha kolaylaşır. Bu saksılara dikilen bir bitki ilk aşamada klasik yöntemle sulanır. Yani su yukarıdan toprağın üzerine dökülür. Bitkinin kökleri yeterince uzadıktan sonra sulama işlemi sadece bu hazne ile yapılır. Haznedeki su bittiğinde içerisine bağlı olan bir boru ile su ilave edilir. Yani çiçekler üstten sulanmaz, alt muhafazadaki suyu kullanır.

Tatilde Çiçekler Nasıl Sulanır (1)Yukarıdaki saksıya dair ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Bu mantıkla çalışan bir saksıyı siz de yapabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafları incelerseniz yapım aşamalarını göreceksiniz. Burada önemli olan saksının altındaki muhafazanın içine temas edecek toprak kısmının suyla karışmamasını sağlamaktır. Burada toprağın suya karışmasını önlemek için sineklik tarzı bir kumaş kullanılmış. Bu saksıya dair ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Bu şekilde dibindeki suyu yavaş yavaş yukarıya çekerek kendi kendini sulayan bir saksı kullanırsanız haftalarca sulamaya ihtiyaç duymadan rahatça tatile gidebilirsiniz.

Tatilde Çiçekler Nasıl Sulanır (2)

Saksılarınızı su dolu büyük bir kabın içerisine koyarsanız eğer aynı mantıkla yavaş yavaş toprak bu suyu içerisine çekecektir.

Devamı..

Pages: 1 2 3

You may also like...