Saksıda Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Muhteşem kokusu ve mor rengiyle bizleri kendisine hayran bırakan lavanta çiçeğini balkonunuzda yetiştirmek ister misiniz? Lavanta çok yıllı ve yarı odunsu bir çiçektir. Güzelliğinin yanı sıra bir çok faydası olan lavanta kozmetik ve temizlik sektöründe de oldukça tercih edilmektedir. Balkonda lavanta yetiştirmek için ihtiyacınız olan en önemli şeyler verimli bir toprak ve güneş alan bir mekandır. Lavanta çiçeğini tohumundan fidelemek istiyorsanız eğer bu süreç biraz zahmetli olabilir. Buradaki videoda ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. Lavanta tohumlarını ekmeden önce mutlaka izleyin. Bir kaç aydan fazla olan bu süreçle uğraşmak istemiyorsanız doğrudan lavanta fidesi satın alabilirsiniz. Aldığınız lavanta fidelerini verimli bir toprak kullanarak uygun bir saksıya dikerseniz kısa zamanda geliştiğini görürsünüz.

Saksıda Lavanta Nasıl Yetiştirilir (1)Lavantanın kökleri uzun olduğu için saksı derinliğinin de fazla olması gerekir. Ama ilk aşamada lavanta küçükken saksının büyük olması şart değildir. İlk birkaç yıl lavanta büyüdükçe saksısını değiştirebilirsiniz. Böylece lavantanın kökleri daha geniş bir alana kavuşurken toprağı da tazelenmiş olur. Lavantanın boyutuna göre saksısı küçük kalırsa yeteri kadar büyüyemez ve zamanla kurur. İdeal bir saksı ve mineral yönünden zengin bir toprak ile harika lavantalar yetiştirebilirsiniz. Lavanta bir Akdeniz bitkisi olduğu için güneşi sever. Bu nedenle saksının günde 4-5 saat güneş alan bir yere konulması gerekir. Kışın balkonda kalacaksa eğer soğuktan korunmalıdır. Lavanta suyu çok sevmediğinden haftada 1-2 defa sulamanız yeterli olacaktır. Kullanılan saksıların mutlaka drenaj deliği olmalıdır. Yoksa lavantanın kökleri su içinde kalır ve çürür.

Saksıda Lavanta Nasıl Yetiştirilir (3)

Bahar aylarında ölü ve hasarlı dallar budanmalıdır. Odunsu kısmına hasar vermeden üst kısmında kalan yapraklar kesilmelidir. Böylece ilkbaharda daha canlı bir şekilde büyüyecektir.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...