Evde Topraksız Tarım Sistemi Nasıl Hazırlanır?

Şehirleşmeyle beraber topraksız tarımın önemi her yerde artmaktadır. Topraksız tarım ile sağlıklı, kaliteli ve yüksek verimli bitkiler yetiştirilmektedir. Güneş gören küçük bir balkonda bile yapılabildiğinden çok da ekonomiktir. Bir bitkinin yaşayabilmesi için gerekli olan şeyler güneş, hava, su ve çeşitli mineraller değil mi? Toprak bitkinin kökleriyle tutunabildiği ve içerisinden ihtiyacı olan su ve mineralleri alabildiği bir zemindir. Bu ihtiyaçlar başka şekillerde karşılanırsa toprağa ihtiyaç olmaz. Topraksız tarımda bitkinin -toprak olmadan- ayakta durabilmesini sağlayacak kum, çakıl, perlit, pomza taşı, camyünü, kayayünü, perlit, mineral yün, kil ve bitki kabuk ve kökleri gibi besin değeri olmayan başka malzemeler kullanılmaktadır. Bitkinin ihtiyacı olan mineraller de çeşitli solüsyon ve besin çözeltileri ile sağlanmaktadır. Nihayetinde küçük bir saksı içindeki toprak da zamanla bitkiler için yetersiz kalacak ve dışarıdan besin ve gübre desteğine ihtiyaç duyacaktı. Önemli olan hangi bitkinin ne tür besine ihtiyaç duyduğunu bilmek.

Evde Topraksız Tarım Sistemi Nasıl Hazırlanır (01)Evde topraksız tarım sistemi kurmak için gereken malzemeler; 3 orta boy 1 büyük boy plastik kutu, ahşap iskelet için tahta parçaları ve vidaları, su pompası, granül taşlar, küçük süzgeçli saksılar, sıvı besin ve bitki fideleri. Topraksız tarımda su, bitkilerin köklerinden geçerek devri daim etmektedir. Bunun için su motoru ve sızdırmaz bir kapalı düzeneğe ihtiyaç vardır. Burada kullanılan plastik kapların zemini delinerek bir alttaki kaba su tahliyesi içi borular takılmış. En altta bulunan büyük boy plastik kabın içine su motoru bulunmaktadır. Buraya biriken suyu en üstteki kaba pompalayarak devri daimi sürdürmektedir. Suyun içerisine dikilecek bitkinin ihtiyacına göre sıvı besin eklenmelidir.

Evde Topraksız Tarım Sistemi Nasıl Hazırlanır (04)Plastik kapların kapakları küçük süzgeçli saksıların girebileceği genişlikte delinir. Bitki köklerinin kabın içindeki suyla sürekli temas halinde olabilmeleri için saksıların süzgeçli olması gerekmektedir. Normal bir saksı veya plastik bir bardak bu şekilde çokça delinirse aynı işi görecektir. 

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...