Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Kendi yetiştirdiğiniz çilekleri yemek istemez misiniz? “Manavdan bir kilo alırım onla mı uğraşacağım” demeyin sakın. Burada keyifli olan uğraşmak zaten. Hem çileğin büyüme sürecini görecek hem de çeşitli kimyasallara maruz kalmadığından emin olacaksınız. Çilekler saksı gibi küçük alanlarda bile yetişebildiğinden  küçük bir balkon, pencere kenarı veya tavana asılı bir sepet yeterli olacaktır.

Strawberries in containers, crop

İhtiyacınız olan malzemeler saksı, toprak ve çilek fideleridir. Yatsı bir saksı seçerseniz daha fazla çilek fidesi dikebilirsiniz. Saksının çok derin olması şart değil ama drenaj deliğinin mutlaka açılmış olması gerekir. Drenaj hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz. Saksı gibi dar alanlarda her çeşit çilek yetişemediği için daha verimli olduğundan özellikle yediveren cinsi çilek fidesini tercih ediniz. Çilek fidelerinin saksıya dikilmesi çok basit bir işlemdir. Saksıya toprak doldurduktan sonra çilek fidelerinin gireceği kadar boşluk açılır ve fideler yerleştirilir.

Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir (1)

Çileğin toprağı her zaman nemli tutulmalı ve mutlaka güneş almalıdır. Büyüyen çilekler toprakla temas ettiğinde çürüyebilir. Bu nedenle fideler mümkün olduğunca saksının kenarlarına dikilmelidir. Böylece büyüyen çilekler saksının kenarından aşağıya doğru sarkarlar ve toprağa temas etmemiş olurlar. Çilek fidelerinin altına saman, çakıl taşları gibi eklentiler serilerek de çileklerin çürümesi önlenebilir. Fotoğrafların orijinalleri için buraya bakınız.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...

1 Response

  1. 22 Şubat 2019

    […] Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir? 9 views […]