Led Işıklı Bitki Yetiştirme Kabini Nasıl Yapılır?

Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için su,  hava (oksijen), uygun ısı ve ışığa ihtiyacı vardır. Kışın, geceleri ve havanın kapalı olduğu zamanlarda yeteri kadar ışık alamayan bitkiler fotosentez yapamadığından besin üretemezler. Bu durumda bitkilerin gelişimini yavaşlatmakta hatta durmasına neden olmaktadır. Kış aylarında bir sera yapılarak bitkiler soğuktan korunabilir ama ışık ihtiyacı için de bir çözüm üretmek gerekir.

Led Işıklı Bitki Yetiştirme Kabini Nasıl Yapılır (1)

Bitkilerin gündüz aldığı ışıktan daha fazlası yapay ışık kaynağıyla verilirse hızlı büyümeleri sağlanabilir. Bunun için yetiştirilecek bitkiye uygun bir ortamın hazırlanması gerekir. Nasıl bir lambanın kullanılacağı, bitkiye ne kadar uzaklıkta ve ne kadar süreyle ışık verileceği (bu süre kısa ve uzun gün bitkilerinde farklılık gösterir) iyi araştırılmalıdır. Şimdi sizlere led ışıklı bir bitki yetiştirme kabininin nasıl yapılacağını tarif edeceğim. Gereken malzemeler: karton kutu, led ışık, alüminyum folyo, makas ve yapıştırıcı. İlk olarak kutunun içerisi alüminyum folyo ile kaplanır. Alüminyum folyo hem ışığı yansıtmakta hem de su geçirmediğinden nemi içeride hapsedecek kartonu koruyacaktır.

Led Işıklı Bitki Yetiştirme Kabini Nasıl Yapılır

Daha sonra sıra sıra dizilmiş olan led gurubu kutunun üzerine yerleştirilir. Led gurubunun nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak buradan öğrenebilirsiniz. Kutunun hava alabilmesi ve ısı dengesinin sağlanabilmesi için (led ışıklar zamanla ortamın ısısını artıracaktır) aşağıdaki uygulamada olduğu gibi kapağının bir miktar açık bırakılması gerekir. 

Led Işıklı Bitki Yetiştirme Kabini Nasıl Yapılır (3)

Yapımını anlattığım led ışıklı bitki yetiştirme kabininin ayrıntılarını buradan öğrenebilirsiniz. Yetiştirilecek bitkinin türü, kutunun boyutu, kullanılan led çeşidi ve miktarı, havalandırma ve ısı dengesinin yeterliliği gibi etkenler değişiklik gösterebilir. Bunların bazılarını deneme yanılma yöntemiyle keşfetmeniz daha sağlıklı olabilir.

Bol ışığa ihtiyaç duyan çiçekleri pencere kenarına koymak gerekir. Evinizde böyle bir imkanınız yoksa, aşağıdaki tasarımlarda olduğu gibi, led aydınlatma ile çiçeklerinizin ihtiyaç duyduğu ışığı sağlayabilirsiniz. Bu sayede pencere kenarına mecbur kalmadan evinizin her yerinde dekoratif çiçek köşeleri yapabilirsiniz.

Led Işıklı Bitki Yetiştirme Kabini Nasıl Yapılır 5


You may also like...