Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir?

Metal Atıklar: Yeryüzü tabakasını oluşturan çeşitli minerallerin işlenerek saflaştırılmasıyla elde edilen metaller hayatımızın birçok alanında bulunmaktadır. Alüminyum içecek kutuları, mutfak ürünleri (çatal, bıçak, tencere, tava, çaydanlık), konserve kutuları ve alüminyum folyo gibi birçok ürün metalden yapılmaktadır.

Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir (Metal Atıklar)

Atık toplama tesislerinde büyük mıknatıslar ile alüminyum ve çelik gibi malzemeler birbirinden ayrılır. Daha sonra yüksek dereceli fırınlarda eriyik hale getirilir. Kalıplar yardımıyla bloklara dönüştürülen metaller preslenerek istenilen şekle getirilir. Atık metallerin geri dönüşümü sonucunda boya kutusu, beyaz eşya, metal profiller, bisiklet ve inşaat sektöründe kullanılan çeşitli ürünler yapılmaktadır.

Organik Atıklar: Dökülmüş ağaç yaprakları, samanlar, meyve ve sebze atıkları organik atıklardır. Organik atıkların çevreye atılması kötü koku ve görüntü kirliliğinin yanı sıra sinek ve böceklerin de aşırı çoğalmasına neden olmaktadır.

Kitchen and Garden Waste

Bitkisel ve hayvansal atıklar uygun bir ortamda zamanla bozularak organik gübreye dönüşebilmektedir. Kompost denilen organik gübreler bahçe ve parklarda toprağı zenginleştirmek için kullanılmaktadır. Evde nasıl kompost yapılacağını öğrenmek için buraya bakınız. Organik atıkların çürütülmesiyle oluşan metan gazından da elektrik üretilmektedir.

 Plastik Atıklar: Plastikler petrol türevlerinden elde edilmektedir. Pet şişe ve kapakları, poşet, temizlik malzemesi ve bakım ürünleri ambalajları, plastik oyuncak, pipet gibi birçok üründe plastik kullanılmaktadır. Doğaya atıldığında çevre kirliliğine, yakıldığında hava kirliliğine ve denize atıldığında deniz ekosistemine zarar vermektedir. Bazı canlılar plastiği gıda sanıp yemekte bazıları da plastiğe dolanıp kurtulamamaktadır. Denizlerdeki plastik atık miktarının şu anda yaklaşık 150 milyon ton olduğu, gelecek 10 yıl içinde bu miktarın 250 milyon tona ulaşacağı ve 2050 yılı itibariyle denizlerde balıktan çok plastiğin olacağı tahmin edilmektedir.

Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir (Plastik Atıklar)

Plastikler doğada 1000 yıl bozulmadan kalabilmektedir. Bu nedenle mutlaka geri dönüştürmeleri gerekir. Özellikle gereksiz plastik kullanımından kaçılmalı ve tek kullanımlık plastik tabak, çatal, kaşık vb. ürünler tercih edilmemelidir.

Tekstil Atıkları: Doğal ve sentetik lifler kullanılarak yapılanan iplik ve kumaşlar giyim başta olmak üzere hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Eskimiş ve kullanılmayan kıyafetler, tekstil ve konfeksiyon üretiminden artan kırpıntı ve parçalar, evlerdeki eskimiş halı, havlu, masa örtüsü, nevresim, perde ve battaniye gibi ürünlerin hepsi tekstil atıklarıdır. Tekstil ürünlerinin hala kullanılabilir olanları atılmayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir.

Waterlooplein market in Amsterdam

Tekstil atıkları geri dönüşüm tesislerinde işlenerek tekrar kullanılmak üzere elyaf ve kumaşa dönüştürülür.

Devamı..

Pages: 1 2 3 4

You may also like...