Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir?

Cam Atıklar: Kum, soda ve kireçten yapılan camlar; içecek şişeleri, kavanoz, bardak, pencere camları, araba camları ve farları, binaların dış cepheleri, gözlük ve akvaryum gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Camlar doğaya atıldığında yangın riski oluşturmaktadır. Camlar kendiliğinden yaklaşık 4000 yılda yok olur.
Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir (Cam Atıklar .)
Atık camların geri dönüşüm sürecinde renklerine göre ayrılma, temizlenme, yıkanma ve öğütme işlemlerinden geçmektedir. Camlar sonsuz kez geri dönüştürülebilmektedir.

Elektronik Atıklar: Kullanılmayan bütün elektrikle çalışan cihazlara elektronik atık denilmektedir. Bilgisayar, telefon, bulaşık ve çamaşır makinesi, buzdolabı, matkaplar, elektrik süpürgesi, tost makinesi, kamera, televizyon, tıbbi cihazlar, termostatlar, içecek ve  para otomatları, floresan, led ve ampül tarzı aydınlatma cihazları elektronik atıklara örnektir. Elektronik atıkların çöpe atılması değerlendirilebilir bir kaynağın yok edilmesi demektir. Ayrıca elektronik atıklar içeriğinde bulunan kurşun, kadmiyum ve cıva gibi zehirli metaller açığa çıkarak çevre kirliliğine sebep olur. Doğaya karışan bu metaller zamanla besin zincirine dahil olurlar ve insanlar dahil birçok canlının sağlığını tehdit ederler.

Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir (Elektronik Atıklar)

Atık elektrikli ve elektronik eşyalar çeşitli işlemlerden geçirilerek  içerisinde bulunan bakır, alüminyum, altın gibi değerli metaller, plastik ve diğer metal aksanlar geri kazandırılır. Ayrıca ağır metaller ve zararlı gazlar bertaraf edilir. Elektronik atıkların geri kazanım karı çok yüksektir. Örneğin 1 kg demir elde etmek için 200 kg kayanın işlenmesi gerekirken sadece 2 kg elektronik atıktan bu miktar elde edilmektedir. 1 kg bakır elde etmek için 200 kg madenin işlenmesi gerekirken 13 kg elektronik atıktan aynı miktar elde edilmektedir. 1 kg altın elde etmek için 240.000.000 kg madenin işlenmesi gerekirken 100.000 kg elektronik atıktan aynı miktar elde edilmektedir.

Kağıt Atıklar:  Bitki ve ağaçlarda bulunan selüloz maddesinin hamur durumuna getirilmesi ile elde edilen kağıt hayatımızın her alanında yer almaktadır. Kitap, defter, çeşitli kartonlar, fotokopi kağıtları, kağıt peçete, kağıt ambalajlar ve gazeteler kağıtların kullanım alanlarındandır. Özellikle buruşturulup atıldığında çok fazla yer kaplayan kağıtlar çöp dağlarının oluşmasına neden olmaktadır. Ama kağıtlar ayrıştırılıp geri dönüşüme verildiğinde özellikle ham madde yönünden çok yüksek oranda tasarruf sağlamaktadır.

Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir (Kağıt Atıklar)

Kağıt atıkların çöpe atılması hem çevre kirliliğine sebep olmakta hem de değerlendirilebilecek bir kaynağın heba edilmesi demektir. Geri dönüştüremediğimiz her kağıt için yenisi üretilmektedir. Kağıt üretimi sırasında ortaya çıkan endüstriyel atıklar su ve hava kirliliğine neden olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca tek kullanımlık kağıt bardak ve tabak tarzı ürünler tercih edilmemelidir. Kağıtlar arkalı-önlü kullanılmalı ve elektronik yazışmalar tercih edilmelidir.

Kompozit Atıklar: Plastik, kâğıt, metal, cam ve ahşap gibi farklı malzemelerin birlikte kullanılması ile üretilen kompozit malzemeler ambalaj sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Farklı malzemeler birlikte kullanılarak ürünün dayanıklığı ve esnekliği arttırılmaktadır. Kâğıt ve plastik karışımı kompozitler meyve suyu ve süt ambalajlarında; kağıt, plastik ve metal karışımı kompozitler çay, kahve, çikolata ve hazır çorba ambalajında; plastik-metal ve ahşap-metal karışımı kompozitler çeşitli ev eşyalarının imalatında kullanılmaktadır.

Atık Türleri ve Renkleri Nelerdir (Kompozit Atıklar)

Kompozit atıklar işlenerek kâğıt, plastik, metal ve cam gibi malzemelerin tekrar kullanılabilir hale gelmesi sağlanmaktadır. Ayrıca kompozit atıklar parçalanıp sıkıştırılarak levha haline getirilip mobilya yapımı gibi çeşitli alanlarda da kullanılmaktadır.

Devamı..

Pages: 1 2 3 4

You may also like...