Sukulent Bitkiler Yapraklarından Nasıl Çoğaltılır?

Sukulentler çok narin görünmelerine rağmen çok dayanıklı bitkilerdir. Bu nedenler her türlü iç ve dış mekanlarda tercih edilmektedir. Sukulentler yapraklarından ve gövdelerinden fidelenerek çoğaltılırlar. Şimdi sizlere sukulent bitkilerin yapraklarından nasıl çoğaltılabileceğini buradaki fotoğrafları kullanarak anlatacağım. Gereken malzemeler; küçük bir tepsi, sukulent yaprakları, toprak ve su püskürtme şişesi.

Sukulent Bitkiler Yapraklarından Nasıl Çoğaltılır (1)

Sukulent bitkilerini çoğaltmak için kullanacağınız yaprak olgun ve sağlıklı olmalıdır. Buruşmuş yapraklar kullanılmamalıdır. Yaprakları fazla sıkmadan hafifçe ileri geri çevirerek gövdesinden ayırmalısınız. Yeni sukulent filizleri yaprağın gövdeye bağlandığı noktadan çıktığı için buranın hasar görmemesi gerekiyor. Özellikle kök ucundan hasar görmüş yapraklar ile küçük, olgunlaşmamış ve buruşmuş yaprakları kullanmayınız. Gövdesinden koparılan sukulent yapraklar diğer bitkilerin yaprakları gibi hemen çürümezler. Bu yüzden dikmek için acele etmenize gerek yok. Hatta birkaç gün nemli bir ortamda bekletebilirsiniz.

Sukulent Bitkiler Yapraklarından Nasıl Çoğaltılır (2)

Fazla derin olmayan bir tepsiye toprak doldurun ve su püskürterek nemlendirin. Fazla sulayarak dibine kadar ıslatmayın. Önemli olan torağın üzerindeki nemdir. Daha sonra sukulent yapraklarını eşit bir şekilde toprağın üzerine yayının.

Sukulent Bitkiler Yapraklarından Nasıl Çoğaltılır (3)

Toprak kurudukça nemlendirin ve birkaç hafta bekleyin. Bu bekleme süresince yaprakları yerinden oynatmayın. Çünkü siz göremeseniz de yaprak alttan köklenmeye başlamış olabilir. Yaprağı oynatarak bu köklere zarar verirsiniz. Yeterli nem ve oda şartlarındaki bir sıcaklık yavru sukulentlerin daha çabuk büyümesini sağlayacaktır. Başarılar 🙂


You may also like...

1 Response

  1. 27 Aralık 2018

    […] Sukulent Bitkiler Yapraklarından Nasıl Çoğaltılır? 15 views […]