Minik Bir Kaseye Sukulent Bitki Nasıl Dikilir?

Minik bir kasenin içerisine bir sukulent bitki nasıl dikilir? Yapımı oldukça basit olan bu sevimli ürün için gereken malzemeler; çok derin olmayan bir kase, minik çakıl taşları, aktif karbon, toprak, minik bir sukulent bitki. 1.aşamada kasenin dibine bir miktar çakıl taşı konur. Kasenin altı delinip drenaj yapılmayacağından dipte kalan su zamanla bitki kökünün çürümesine neden olabilir. Bu işlem sayesinde fazla suyun köklere temas etmeden bu çakıl taşlarının arasında muhafaza edilmektedir.

Minik Bir Kaseye Sukulent Nasıl Dikilir (1)2.aşamada çakıl taşlarının üzerine bir miktar aktif karbon ilave edilir. Kömürün farklı bir versiyonu olan aktif karbon, burada küf ve kötü kokunun oluşmasını engelleyecektir. 3.aşamada kasenin içerisi toprakla doldurulur.

Minik Bir Kaseye Sukulent Nasıl Dikilir (3)4.aşamada sukulent bitkiler dikilir. Bitkiyi dikmeden önce kökleri eski toprağından arındırılmalı ve sarkan fazla kökleri budanmalıdır.

Minik Bir Kaseye Sukulent Nasıl Dikilir (2)5.aşamada toprağın üzerine çakıl taşları veya başka renkli boncuklar konularak daha dekoratif bir görüntü elde edilebilir. Daha fazla ayrıntı için buraya bakınız.

Minik Bir Kaseye Sukulent Nasıl Dikilir (4)


You may also like...