Doğal Kaya Fıskiye / Şelale Nasıl Yapılır?

Doğal kayalar kullanılarak yapılan fıskiyeler ile bahçenizde hoş bir manzara oluşturabilirsiniz. Terasınız veya geniş bir balkonunuz varsa eğer doğal taş ve kayalarla yapılmış bir fıskiye ile sizi stres ve sıkıntılarınızdan  uzaklaştıracak bir ortamınız olabilir. Doğal kayarla bir fıskiye veya şelale yapmak için gerek malzemeler; çeşitli boyutlarda kaya, bir devridaim motoru ve su tankıdır. Sistem şöyle çalışıyor; devridaim motoru delinmiş kayaların içerisinden geçen boruya sürekli su pompalıyor. Yukarıya çıkan su kayaların üzerinden akarak tekrar su tankına geliyor. Böylece sürekli bir döngü oluşturuluyor.

Doğal-Kaya-Fıskiye-Şelale-Nasıl-Yapılır-12

Aşağıdaki uygulamada önce toprak kazılarak su tankı yerleştiriliyor. Devridaim motoruna enerji sağlayacak bir kablo ile suyun yukarı taşınacağı boru çıkartıldıktan sonra tankın üzeri bir ızgarayla kapatılıyor. Çeşitli boyutlardaki kayalar bir matkap yardımıyla delinerek borudan geçiriliyor. Düzenek hazırlandıktan sonra sistem çalıştırılıyor. İçerisindeki motor sayesinde sürekli bir döngü içerisinde dolaştırılan su hoş bir manzara oluşturmaktadır. Buharlaşma nedeniyle zamanla sistemdeki su azalacağından su ilave edilmelidir.

Doğal Kaya Fıskiye Şelale Nasıl Yapılır (2)

Kayalara ek olarak farklı boyut ve renklerde çeşitli taş ve çakıllar kullanılarak ilginç şelaleler de yapılabilir. Şimdi sizlere birkaç örnek sunuyorum:
Pages: 1 2

You may also like...