Gerçek ve Yapay Bitkilerle Bir Doğa Manzarası Nasıl Yapılır?

Doğanın bir parçasını evinize taşımak ister miydiniz? İşte sizlere evinizi doğayla dekore edebileceğiniz harika bir fikir! İhtiyacınız olan şeyler sevimli bir heykel, bahçe için bazı otlar ve süslemeler. Bu çalışmada hem gerçek hem de yapay bitkiler kullanılmış. En güzeli bitkilerin hepsinin gerçek olmasıdır ama sürekli bakıma ihtiyaç duyacağından zahmetli olabilir. Bu nedenle tamamı olmasa da en azından bir kısmında gerçek bitkiler kullanılabilir. Önemli olan hayal gücünüzle nasıl bir manzara oluşturacağınız. Gerçek ve Yapay Bitkilerle Bir Doğa Manzarası Nasıl Yapılır (1)

Şimdi sizlere yukarıdaki doğa manzarasının nasıl yapıldığını anlatacağım. Gereken malzemeler; bahçe dekoru heykeli, sünger levha, yeşil pimler, makas, bıçak, kalın uçlu siyah kalem, minyatür levha, çam kozalağı, minyatür kelebek, kara yosunları, canlı bitkiler, yapay bitki ve çiçekler.

Gerçek ve Yapay Bitkilerle Bir Doğa Manzarası Nasıl Yapılır (3)

1.aşamada yapılacak doğa manzarasının boyutuna karar verilmelidir. İsteğe göre daha kalın sünger levhalar da tercih edilebilir. Yükseklik ve genişlik belirlendikten sonra süngerler oval bir şekilde bıçak ile kesilir.

2.aşamada farklı sünger levhalar yeşil pimlerle birbirlerine sabitlenir. Burada tasarıma yükseklik katmak için 3 parça sünger levha kullanılmış. Bir tane sünger levha da kullanılabilir.

Gerçek ve Yapay Bitkilerle Bir Doğa Manzarası Nasıl Yapılır (4)

3.aşamada tasarımda kullanılacak çiçeklerin yerlerine karar verilerek işaretlenir. Burada uzun olan çiçekler arkaya gelecek şekilde yerleştirilmiş.

4.aşamada kullanılacak çiçek saksılarının tam sığabileceği genişlikte sünger levhalar dikkatli bir şekilde oyulur.
5.aşamada saksılar plastik bir poşetin içerisine konarak bu oyuklara yerleştirilir. Sulama yapıldığında fazla su bu poşetin içerisinde kalacağından püskürtme yöntemiyle sulama yapılmalıdır.

Gerçek ve Yapay Bitkilerle Bir Doğa Manzarası Nasıl Yapılır (5)

6.aşamada büyük yapay çiçekler bir demet halinde heykelin arkasında kalacak şekilde süngere saplanır.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...