Yükseltilmiş Bahçe Yatağı Nasıl Yapılır?

Bahçenizin sadece belli bir bölümünü sebze veya çiçekleriniz için ayırmak istiyorsanız yükseltilmiş bir bahçeye ihtiyacınız var demektir. Yükseltilmiş bahçe ile düzenli ve korunaklı bir yetiştirme alanınız olur. Oluşabilecek şiddetli yağmur ve rüzgara rağmen verimli toprağınız belli bir alanın içinde muhafaza edilir.  Yabani otlardan büyük oranda kurtulursunuz. Daha az sulamaya ihtiyaç duyarsınız. Şimdi sizlere iki farklı yöntem kullanılarak yapılmış yükseltilmiş bahçe tasarımından bahsedeceğim. Yükseltilmiş bahçenin duvarının neyle yapılacağı çok önemlidir. Pratik olarak ilk akla gelen tahtadır. Ama tahtalar zamanla çürüyeceği için uzun ömürlü olmayacaktır. Bu denenle ya tahta nemden izole edilmeli yada plastik, tuğla veya beton gibi uzun ömürlü malzemeler kullanılmalıdır.

Yükseltilmiş Bahçe Yatağı Nasıl Yapılır (1)

Birinci tasarımda; yükseltilmiş bahçe yapımı için briket ve tuğlalar kullanılmış. Briket ve tuğlalarla yapılan bir engelin içerisi toprakla doldurulmuş. Daha sonra bu toprağın üzeri naylon ve samanla kapatılarak malç yapılmış. Malç, toprağın neminin korunması, verimliliğinin artırılması ve yabani otların büyümemesini sağlamak için yapılmaktadır. Ayrıntıları burada.

Yükseltilmiş Bahçe Yatağı Nasıl Yapılır (2)

İkinci tasarımda tahtalarla yapılan sekizgen şeklindeki yükseltilmiş bahçeyi görüyorsunuz. Sekizgen şeklindeki bu bahçe için özellikle 135 derecelik açılarla kesilmiş tahta kalaslara ihtiyaç duyulmaktadır. Yükseltilmiş bahçenin daha uzun ömürlü olması için tahtalar naylonla kaplanmış. Ayrıntıları burada.

Devamı..

Pages: 1 2

You may also like...