Yapay Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum ve minyatür bahçeler için çoğunlukla kaktüs ve sukulent bitkiler kullanılmaktadır. Canlısı en iyisi ama yapay kaktüs ve sukulent bitkilerle de -yukarıda görüldüğü gibi- güzel teraryum veya minyatür bahçeler yapılabilir. Şimdi sizlere 7 farklı sukulent bitkinin kağıttan nasıl yapılacağını anlatacağım.

Yapay Teraryum Nasıl Yapılır (13)

Yapay Teraryum Nasıl Yapılır (2)

Yapay kaktus ve sukulent bitkilerin yapımı için gereken malzemeler; farklı renklerde kağıt, makas, kağıt kesici ve kıvırıcı, tutkal, boya, şekillendirme kalıbı, cımbız, tel, strafor köpük, çakıl taşları.

Yapay Teraryum Nasıl Yapılır (3)

Renkli kağıtların şeritler halinde kesilip kıvrılarak desenler oluşturulmasına quilling sanatı denilmektedir. Yapay kaktüs ve sukulent bitkileri yaparken quilling sanatındaki teknikler kullanılacaktır. Yapay kaktüs ve sukulent bitkiler yapmak için aşağıdaki fotoğraflarda gösterilen teknikleri (kağıt şeritleri kıvırarak makara yapma, makaraları çukurlaştırma, derinleştirme ve ovalleştirme) önceden denemelisiniz. Daha fazla teknik için buraya bakınız.

Yapay Teraryum Nasıl Yapılır (4)Yapay kaktüs ve sukulent bitkilerin yapımına geçmeden önce aşağıdaki diğer teknikleri de incelemelisiniz. Burada gösterildiği gibi; daire şeklinde hazırlanan kağıdın bir çeyreği kesilerek çukur biçiminde yapraklar yapılıyor. Bu çukur yapraklar farklı boyutlarda hazırlayıp iç içe yapıştırdığında daha derinlikli büyük yapraklar elde ediliyor. Kubbe şeklini vermek için de şekillendirme kalıbı kullanılıyor.

Yapay Teraryum Nasıl Yapılır (5)Yukarıdaki yöntemler tamam ise artık kağıtlarla yapay kaktüs ve sukulent bitkiler yapmaya başlayabilirsiniz.

Devamı..

Pages: 1 2 3

You may also like...