Aşkın Gözyaşı Nasıl Bir Çiçektir?

Mother of Thousands (Binlercesinin Annesi) olarak bilinen Aşkın gözyaşı çiçeği (Kalanchoe Daigremontiana) yapraklarından binlerce kez üreyebilmektedir. Yayılımcı bir yapısı olan aşkın gözyaşı çiçeği yaprağının kenarlarında oluşan ve göz yaşına benzeyen minik yavrularını toprağa bırakarak çoğalmaktadır. Bu çoğalma işlemi sürekli olduğundan, saksının daralmaması için, zaman zaman dibinde yeni büyüyen aşkın gözyaşı yavrularını temizlemek gerekir.

Aşkın Gözyaşı Nasıl Bir Çiçektir

<fotoğraf>

Bir sukulent çeşidi olan aşkın gözyaşı bitkisi kuraklığa dayanıklıdır. Kumlu bir toprakta seyrek sulamayla daha verimli büyümektedir. Dikilmiş olduğu saksıda drenaj işlemi mutlaka yapılmış olmalıdır. Direkt güneş ışığı almayan, aydınlık ve havadar yerler tercih edilmelidir. Fazla güneş aldıklarında yapraklarında yanıklar olabilmektedir. Az ışık aldıklarında da ışığa ulaşabilmek için boyları aşırı uzun olmaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi uzun ama cılız ve güçsüz olurlar. Dik durabilmek için desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Aşkın Gözyaşı Nasıl Bir Çiçektir (4)-vert

Aşkın gözyaşı, çiçek açtığı zaman ayrı bir güzelliğe kavuşur. Aşkın gözyaşı bitkisi çok zehirli olduğundan çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır. En küçük bir parçasının dahi yutulması ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Eğer bu bitkiyi bahçeye dikmek istiyorsanız istilacı ve zehirli olduğunu unutmayınız! Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi farklı renk ve tonlarda çeşitleri bulunmaktadır.

Aşkın Gözyaşı Nasıl Bir Çiçektir (5)


You may also like...