Yatay ve Dikey Ağaç Yetiştirme Tekniği (Espalier)

Taşlara tutunarak büyüyen duvar sarmaşıkları gibi diğer ağaçların da sadece yatay ve dikey olarak büyümesini ister miydiniz? Budama ve bağlama yöntemleri kullanılarak ağaçların istenilen tarafa doğru yatay ve dikey olarak büyütülmesine Espalier denilmektedir. Bu yöntem ile evinizin duvarında ve balkonunuzda harika meyveler yetiştirebilirsiniz.

Yatay ve Dikey Ağaç Yetiştirme Tekniği (Espalier)01Yatay ve Dikey Ağaç Yetiştirme Tekniği (Espalier)02Espalier yöntemiyle çoğunlukla duvarlara yapışık meyve ağaçları ve bahçe çitleri yapılmaktadır. Enine büyüyen ağaçlar dikey bir bahçe oluşturacağından güneş ışığından daha fazla faydalanırlar. Böylece ağaçlar hem az yer kaplar hem de daha verimli olurlar.

Espalier yöntemiyle nasıl ağaç yetiştirilir? Bu yöntemin bir güzelliği de bütün ağaçlar için uygulanabiliyor olmasıdır. Ağaç dalları budanarak ve istenilen yöne doğru bağlanarak şekil verilmektedir. Önemli olan ağacın dallarının bağlanacağı sağlam bir kafesin olmasıdır. Bu sağlam kafesi bir saksıya yaparsanız Espalier yöntemini saksıda da uygulayabilirsiniz.

Ağacın istenilen şekilde büyümesi için doğru bir budama yapılması gerekir. Yandaki fotoğrafta doğru budama yöntemine dair bir örnek var. Dilerseniz ayrıntılarına buradan bakabilirsiniz.

Espalier yönteminin saksılarda, evlerin duvarlarında ve teraslarda nasıl uygulandığına dair birkaç fotoğrafı aşağıya ekledim. Daha fazla örnek görmek için buraya bakabilirsiniz.

Yatay ve Dikey Ağaç Yetiştirme Tekniği (Espalier)05Yatay ve Dikey Ağaç Yetiştirme Tekniği (Espalier)03

Yatay ve Dikey Ağaç Yetiştirme Tekniği (Espalier)04


You may also like...

1 Response

  1. 27 Aralık 2018

    […] Yatay ve Dikey Ağaç Yetiştirme Tekniği (Espalier) 15 views […]