Eski Bir Yüzme Havuzundan Verimli Bir Bahçe Nasıl Yapılır?

Danielle McClung, 2009 yılında aldığı virane bir evi kendi kendine yetebilen ekolojik bir havuz bahçesine dönüştürmüş. Eski havuzu tamir ettirmek veya doldurmak yerine üzerini naylon ile kapatıp bahçeye dönüştürmüş.

Eski Bir Yüzme Havuzundan Verimli Bir Bahçe Nasıl Yapılır (1)Ailesinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sürdürülebilir bir sistem kurmak amaçla yola çıkan Danielle McClung bir fikir geliştirmiş ve  ortaya çok verimli bir havuz bahçesi çıkmış.

Eski Bir Yüzme Havuzundan Verimli Bir Bahçe Nasıl Yapılır (7)

Eski Bir Yüzme Havuzundan Verimli Bir Bahçe Nasıl Yapılır (2)

Bir zamanlar dört bir yanı beton olan havuz şimdi içerisindeki bitki ve hayvanların simbiyotik etkileşimi sonucu kendi kendini besleyen bir ekosisteme dönüşmüş. Garden Pool ismini verdikleri bu sistemde toprak yerine hindistan cevizi kullanılarak hidroponik sistem kurulmuş. 

Eski Bir Yüzme Havuzundan Verimli Bir Bahçe Nasıl Yapılır (5)

Garden Pool Sistemi şöyle çalışıyor; havuzun üzeri kapalı olduğundan içeride kalan aşırı nem havuzun dibine damlıyor. Sonra tekrar buharlaşıp bir su döngüsü oluşturuyor. Böylece çok az bir su bile bitkilerin yetişmesi için yeterli oluyor. Bitkilerin gübre ihtiyacı da doğal bir süreç ile çözülmüş. Bahçedeki tavukların dışkıları tel örgüden geçerek aşağıda bulunan göle ulaşıyor ve buradaki su mercimeklerini besliyor. Göletteki balıklar su bitkileriyle besleniyor ve azot bakımından zengin dışkısını suya bırakıyor. Bu su da güneş enerjisiyle çalışan bir elektrikli pompa kullanarak hidroponik sisteme akrarılıyor. Sonuç olarak geleneksel tarım yöntemlerinden % 98 daha az su kullanan ve kimyasal gübre veya zirai ilaca ihtiyaç duymayan bir gıdalar üretim sistemi elde edilmiş.

Eski Bir Yüzme Havuzundan Verimli Bir Bahçe Nasıl Yapılır (3)

Eski Bir Yüzme Havuzundan Verimli Bir Bahçe Nasıl Yapılır (6)

Garden Pool fikri daha sonraları internetten yayılarak binlerce gönüllüden oluşan bir sivil toplum kuruluşuna dönüşmüş. Amaçları bu verimli gıda üretim sistemini bütün dünyaya yaymak. Daha ayrıntılı bilgi için GardenPool.org ‘u ziyaret edebilirsiniz.


You may also like...