Patates Yetiştirme Kutusu Nasıl Yapılır?

Bir çok bahçe meraklısının sıkıntısı yeteri kadar alanının olmamasıdır. Yapımı oldukça basit olan bu minik bahçe ile küçücük bir alanda bile kilolarca patates yetiştirebilirsiniz. Bu yöntem ile patatesler bahçede sıra sıra yayılmak yerine dikey olarak bir arada yetişmektedir. Patatesler hazırlanan kutunun dibine dikilir ve büyüdükçe kat çıkılarak toprak eklenir. Böylece gömülü olan alanlarda patates oluşur. Ayrıca patatesin yeşil kısmı yukarıya doğru büyümesi için zorlanmış olunur.

Patates Yetiştirme Kutusu Nasıl Yapılır (1)

Patates yetiştirme kutusu yapmak için gereken malzemeler; 4 adet 5x5cm ebat ve 1m boyunda kalas, 24 adet 5x15cm ebat ve 50cm boyunda tahta şerit, yeteri kadar vida, matkap, toprak ve patates. Kullanılacak tahta miktarını ve ölçülerini buradaki uygulama örneğine göre tahmini olarak yazdım.

Patates yetiştirme kutusunun yapım aşamaları:

  1. aşamada 4 adet tahta şerit bir kare oluşturacak şekilde vidalanır.
  2. aşamada bu karenin iç köşelerine kalaslar vidalanır. Kutu zamanla yükseleceğinden bu kalaslar sayesinde bir bütün olarak duracaktır.Patates Yetiştirme Kutusu Nasıl Yapılır (2)
  3. aşamada 4 adet şerit tahta ile bir kat daha çıkılır.
  4. aşamada tahtaların boyuna kadar toprak doldurulur.
  5. aşamada yaklaşık 10 cm derinliğe kadar patatesler dikilir. Patatesler bir kaç parçaya bölünebilir. Dikilen patatesler önceden çimlenmiş olursa daha hızlı yeşerirler.
  6. Patates Yetiştirme Kutusu Nasıl Yapılır (3)
  7. aşamada bitkinin en üst tahtayı yaklaşık 30 cm geçene kadar büyümesi beklenir.Patates Yetiştirme Kutusu Nasıl Yapılır (4)
  8. aşamada 4 adet şerit tahta ile bir kat daha çıkılır ve tahtanın boyuna kadar toprak doldurulur. Tekrar bitkinin en üst tahtayı yaklaşık 30 cm geçene kadar büyümesi beklenir. Sonra tahta çakılıp toprak doldurulur. Bu işlemlere en sona ulaşana kadar devam edilir.
  9. aşamada bir süre sonra en alttaki tahtayı sökerek ilk patateslerinizi alabilirsiniz. Sonra çıkan toprağı yerine koyup tahta geri çakılmalıdır. Bir süre sonra bir üstteki tahta sökülüp aynı işlemler yapılabilir.

Patates yetiştirmeye dair birkaç not; sulama düzenine dikkat edilmelidir (alt yapraklardaki sararma susuz kaldığını gösterir), tohum olarak büyük patatesler tercih edilmelidir, yetiştirme sürecinde birkaç kez gübre kullanılabilir. Afiyet olsun :)

Patates Yetiştirme Kutusu Nasıl Yapılır (1)


You may also like...