Duvar Saksısı Nasıl Yapılır?

Duvara monte edilebilen bir çok saksı modeli var. Ama bunlardan birini satın almak yerine, anlatacağımı yöntemi kullanarak, evinizin dekoruna uygun renk ve boyutlarda istediğiniz duvar saksısını  kendiniz de yapabilirsiniz.

Duvar Saksısı Nasıl Yapılır 1

Duvar saksısı için gereken malzemeler; tahta parçası, saksılar, matkap, geniş matkap ucu, metre, zımpara, ahşap boyası, raf altlığı, plastik boncuklar, yapıştırıcı, dübel ve vida.

Duvar saksısının yapım aşamaları:

  1. aşamada duvar saksının yerine, boyutuna ve kullanılacak saksı adetine karar verilmelidir. Buradaki tasarımda üç adet saksı kullanılmış.
  2. aşamada tahta parçası metre yardımıyla ölçülerek saksıların geleceği noktalar belirlenir ve geniş matkap ucuyla delinir. Buradaki genişlik kullanılacak saksıya göre belirlenmelidir.
  3. aşamada deliklerin kenarı zımparalanarak temizlenir.
  4. aşamada tahta parçası ahşap boya ile boyanır. Duvar Saksısı Nasıl Yapılır 2
  5.  aşamada iki adet raf altlığı duvara asılır ve boyanan saksı rafı üzerine monte edilir.Duvar Saksısı Nasıl Yapılır 3
  6. aşamada saksının altında bulunan tabağın sabitlenme işlemi yapılmalıdır. Saksının içinde kalan fazla suyun dışarı atılması, içerisindeki bitkilerin sağlıklı büyüyebilmesi için çok gereklidir. Bu tasarımda saksılar askıda kalacağı için altındaki tabağın sabitlenmesi gerekecektir. Plastik boncuklar yapıştırıcı ile önce tabağa sonra da saksıya yapıştırılır.Duvar Saksısı Nasıl Yapılır 4Duvar Saksısı Nasıl Yapılır 5
  7. aşamada saksılar rafa yerleştirir ve işlem tamamlanır :)

Duvar Saksısı Nasıl Yapılır 6


You may also like...