Minyatür Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır?

 • Teraryum-Bahçesi-Nasıl-Yapılır-7
 • Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (1)
 • Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (2)
 • Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (3 1)
 • Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (3)
 • Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (4)
 • Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (5)-horz
 • Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (8)

Minik bir teraryum bahçesi her eve yakışır. İçinde bir nehrin, köprünün, kaplumbağa ve mantarların olduğu böyle sevimli bir bahçe ilginizi çeker diye düşündüm. Bu bahçenin ve içerisinde kullanılan minyatür nesnelerin nasıl yapıldığını aşağıda tek tek anlattım. Faydası olursa ne mutlu bana :) 

Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (1)

Münyatür bahçe için temin edilen cam kavanoz temizlenir. Kavanozun zeminine çakıl taşları, onların üzerine bir sıra mangal kömürü ve onların üzerine de kavanozun yarısını dolduracak kadar toprak dökülür. Bahçe sulandıktan sonra kalan fazla su en alttaki çakıl ve kömürlerin arasına hapsedilir. Böylece bitkilerin kökleri fazla suya maruz kalmaz. Buradaki kömür küflenmeyi ve kokuyu önlemektedir.

Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (2)

Minyatür mantarlar kil hamurdan yapılmış. El yordamıyla mantarlar hazırlanıp fırınlanmış. Boyama işleminden sonra aşağıdaki mantarlar elde edilmiş.

Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (3 1)

Minyatür kaplumbağa da kil hamur ile yapılmış. Aşağıdaki fotoğraflarda da gösterildiği gibi kaplumbağa hazırlanmış, fırınlanmış ve boyanmış.

Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (3)

Minyatür sokak lambasını yapmak için küçük alüminyum mumluklar ve çöp şiş kullanılmış. Mumlukların kenarındaki alüminyum şeritler çıkartılarak çöp şişe sarılmış. Böylece sokak lambasının direği elde edilmiş. Mumlukların göbek kısmı da sokak lambası olarak kullanılmış.

Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (4)

Minyatür saksılar için bir süpürge sapının başlığı ve iki mama kaşığı kullanılmış. Süpürge sapının başlığına mama kaşıklarının başlıkları yapıştırılmış ve boyanmış. Mama kaşıklarınının içine yosunlar dikilmiş. Mermer parçalarıyla da minyatür saksı sağlamlaştırılmış.

Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (5)-horz

Teraryum-Bahçesi-Nasıl-Yapılır-7

 

Yaya köprüsünü yapmak için küçük ahşap bloklar kullanılmış. Önce plastik bir şişeden küçük bir şerit (12 cm x 1 cm) hazırlanmış. Üzerine sıcak silikon ile ahşap blokları yapıştırmış ve boyanmış.

Minyatür ev için 2 adet ahşap blok kullanılmış. Biri kare ve biri üçgen olan bu bloklar birbirlerine yapıştırılarak boyanmış.

Hazırlanan minyatür nesneler ile bahçe istenilen biçimde  tasarlanır. Minyatür nesnelerden kalan boş kısımlara sukulent bitkiler ve yosunlar dikilir. Sukulent bitkiler hakkındaki gerekli bilgi için burayı tıklayınız.

 

 

Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır (8)

 

yorum


1 Response

 1. 05 Nisan 2017

  […] Minyatür Teraryum Bahçesi Nasıl Yapılır? başlıklı yeni bir paylaşım daha yaptım. Özet videosunu alta ekledim Fotoğraflarını görmek için buraya tıklayınız. […]