Basit ve Kullanışlı Bir Dikey Bahçe Nasıl Yapılır?

Şehirde yaşaya bahçe meraklıları için dikey bahçeler vazgeçilmez durumda. Sizlere basit ama çok kullanışlı olan bu dikey bahçenin nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Gerekli malzemeler; bahçe teli, ahşap çıta, 4 adet ahşap takoz, jüt bezi, naylon, dübel, vida ve köşebentler. Gerekli araçlar; matkap, çekiç, tornavida ve testeredir.

Basit ve Kullanışlı Bir Dikey Bahçe Nasıl Yapılır (2)Dikey bahçeyi yapmaya başlamadan önce bütün ahşap malzemeler boyanmalıdır. Aksi halde zamanla çürürler. Yapılacak dikey bahçenin boyutlarına göre tahta çıtalar kesilerek bir çerçeve oluşturulur. Çerçevenin genişliği kadar bahçe teli kesilerek tahta çıtalara vidalanır.
Basit ve Kullanışlı Bir Dikey Bahçe Nasıl Yapılır (3)Dikey bahçeyi duvara sabitlemeden önce bahçenin genişliği kadar bir naylon parçası duvara yapıştırılır. Bu sayede duvara nemin geçmesi önlenecektir. Sıra en zor işe geldi; hazırlanan çerçeve ile duvar arasını jüt bezi ile kaplamaya. Öncelikle ahşap takozlar dübel ve vida ile duvara sabitlenir. Takozların etrafına jüt bezi serildikten sonra çerçeve takozlara vidalanır. Böylece jüt bezi arada sabitlenmiş olur. Böylece dikey bahçemiz hazır hale gelir.

Basit ve Kullanışlı Bir Dikey Bahçe Nasıl Yapılır (4)Bahçenin üst kısmından toprak doldurulur. Her zaman toprağı yenileme imkanı olmayacağından kompost karışımı kaliteli bir toprak kullanılması daha iyi olur. Taprak doldurma işi bitince bahçe sulanmalıdır. Böylece toprak nemlendirilerek dikime hazır hale getirilir. Sonra jüt bezi delinerek fideler dikilebilir. Basit ve Kullanışlı Bir Dikey Bahçe Nasıl Yapılır (5)


You may also like...