Evde Patates Nasıl Yetiştirilir?

Evinizdeki çimlenmiş patatesleri değerlendirirken hem sebze yetiştirme deneyimi yaşayıp hem de ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. Patates yetiştirmek için bir bahçeniz olması şart değil. Anlatacağım bu yöntem ile balkonunuzda da patates yetiştirebilirsiniz.

evde-patates-nasil-yetistirilirGereken malzemeler çuval, kaliteli bir toprak (kompost) ve çimlşenmiş patatesler. Çuvalın dibine 15-20 cm toprak koyduktan sonra çimlenmiş patatesleri dikin. Üzerine 5 cm daha toptak ekleyin. Çuvalın geri kalan kısmını kıvırın. Patatesler yeşillenip sürgün verecektir. Patates dikine meyve veren bir bitkidir. Gövdesinin toprakla temas eden bölgesinden çoğalır. Bu nedenle  sürgünler büyüdükçe dibini toprakla doldurun ve çuvalı kıvrılmış yerinden uzatın. Toprağın her daim nemli kalmasına özen gösterin. Ama fazla da sulamayın, kökleri çürüyebilir.

evde-patates-nasil-yetistirilir

Çuvallar serin ve güneş ışığı alabilecekleri bir yerde olmalıdır. Patatesler büyüdükçe daha fazla toprağa ve gübreye ihtiyap duyacaklardır. Patateste yanma, mantarlanma veya benzeri bir hastalığın olup olmadığını gözleyiniz. Herhangi bir olumsuzluk gördüğünüzde zirai ilaçlar satan bir yere durumu tarif edip çözüm danışabilirsiniz.

Çimlenmiş patatesler görsel olarak çok ilginçtir! Evinizde çimlenmiş patates yoksa eğer bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Dikeceğiniz kadar patatesi evinizde nemli ve sıcak bir yere bırakıp birkaç gün bekleyiniz. Arada bir hafif ıslatarak nemini arttırabilirsiniz. Patates hasadını eylül ayında yapabilirsiniz. :)

Patates Yetiştirme Kutusu Nasıl Yapılır?

Devamı..

Pages: 1 2 3

You may also like...