Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Siz de domatesi dalından koparıp yemenin keyfini yaşamak istiyorsanız saksıda domates yetiştirebilirsiniz. Domatesin yetişmesi için öyle büyük bir bahçeye ihtiyaç yoktur. İyi bir toprak, su ve güneş ışığı yeterli olacaktır. Domatesi yetiştireceğiniz saksı çok küçük olmamalıdır. Köklerinin yayılıp genişlemesi domatesin daha da gürleşmesini sağlayacaktır. Saksı drenajı iyi yapılmalıdır. Saksının dibine bir miktar çakıl taşı koyarak toprağın çamur olup drenaj deliğinden akmasını önleyebilirsiniz. Saksının üst kısmı parçalanmış ağaç kabukları, küçük taşlar ve benzeri maddelerle kaplanmalıdır. Yani malç işlemi yapılmalıdır. Malç topraktaki nem kaybını önler ve toprağın serin kalmasını sağlar. Domatesler büyüdükçe ayakta kalabilmesi için destek olmak gerekebilir.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir (1)

Kaliteli bir toprak alacağınız ürünün verimini arttıracaktır. Toprağınıza özel bitki gübresi katabilir ya da kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz. Organik gübre ve kompost da kullanabilirsiniz.Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir (2)

Saksının güneş alan bir yere konulması gerekmektedir. Ama saksı gövdesinin fazla ısınması domatesin köküne zarar vereceğinden, istenmeyen bir durumdur. Domates güneş ışığı almalı ama saksı çok fazla ısınmamalıdır!

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir (3)

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir

kaynak

Saksı yeteri kadar ve düzenli bir şekilde sulanmalıdır.  Toprağı her daim nemli olmalıdır. Domates büyüdükçe ve sıcaklar artınca daha sık sulanmalıdır. Sularken sadece saksının üzerini nemlendirip bırakmayın; su domatesin köklerine ulaşmalıdır. Sulama işlemini sabah veya akşam vakitlerinde yapmak gerekir.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir (6)

Aşağıdaki videoda farklı bir yöntemle domates fidelerinin bir saksıya nasıl dikildiğini izleyebilirsiniz.

 


You may also like...