Bahçede Araba Yarışı Pisti Nasıl Yapılır?

Günümüzde çocuklar pek dışarıda oyun oynamıyorlar. Gerçi bazıları bir oyun bile oynamıyor! Tablet ve akıllı telefon benzeri sanal alem ürünleri çocukları o kadar sarmış durumdaki gözlerini açamıyorlar. Sanal oyunları gerçek bir oyun diye değerlendirmek zor. Bebekleri kandırıp yemek yedirmek için kullanıyor kimi anneler. “Gürültü yapmasın yeter” mantığıyla çocukların eline tutuşturuluyor tabletler.

Bahçede Araba Yarışı Pisti Nasıl Yapılır (1)

Çocuklara bir sürü oyuncak alıp onları odalarına hapsetmeyi de doğru bulmuyorum. Çocuklar sokağa çıkmalı, kırda bayırda koşmalılar. Şehrin göbeğinde ne doğası! Çocuklar sanal alemde araba yarışı oynayacağına bahçeye yapılmış olan bu yarış pistinde oynaması gelişimi açısında çok sağlıklı olacaktır. Hem de daha eğlenceli olur.

Bahçede Araba Yarışı Pisti Nasıl Yapılır (3)
Bahçede araba yarışı pistini yapmak çok kolay. Öncelikle yarış yolunun şekline karar verilmelidir. Sonra bir kürek ile çimenler belirlenen yol boyunca kaldırılarak bir kanal açılır. Kum ve çimento ile yapılan beton harcı bu kanala serilir.

Bahçede Araba Yarışı Pisti Nasıl Yapılır (2)

Beton kuruduktan sonra üzeri asfalt rengine boyanır. Bundan sonra geriye süsleme kalmaktadır. Beyaz yol çizgileri, yol dubası ve üst geçitler yapılabilir. Çeşitli oyuncaklarla araba yarışı pistini daha eğlenceli hale getirebilir. Burada oyuncak dinozorlar kullanılmış.
Bahçede Araba Yarışı Pisti Nasıl Yapılır (5)

Aşağıda bahçede yapılabilecek araba yarışı pistine iki farklı örnek paylaştım.

Bahçede Araba Yarışı Pisti Nasıl Yapılır (6) Bahçede Araba Yarışı Pisti Nasıl Yapılır (4)


You may also like...