Briket İle Yapılan Çeşitli Bahçe Düzenlemeleri

Briket kullanılarak yapılan çeşitli bahçe düzenlemeleri çoktandır dikkatimi çekiyordu. Beğendiğim birkaç tanesini nihayet paylaşma fırsatım oldu. Hafif bir inşaat malzemesi olan briket amacı dışında kullanılarak değişik tasarımlar elde edilebiliyor. Daha önce briket ve kalaslar kullanılarak yapılmış pratik bir oturma bankını paylaşmıştım. Buradan bakabilirsiniz. Şimdi de briketler ile yapılan 3 farklı tasarımı paylaşıyorum. Birincisinde 6 adet briket kullanılarak yükselen bir saksı düzeneği yapılmış. Bu saksı düzeneğini yaparken dikkat edilmesi gereken nokta briketin boş kısımlarının bir saksı oluşturacak şekilde kapatılmasıdır. Alüminyum bir levha soğuk silikon kullanılarak briketin altına yapıştırılmış.

Briket İle Yapılan Bahçe Düzenlemeleri (3)

İkinci tasarımda bir dikey bahçe tasarlanmış. İlk tasarımdan farklı olarak burada briketin boş kısımlarına saksı yerleştirilmiş.

Briket İle Yapılan Bahçe Düzenlemeleri (1)Üçüncü tasarımda briketler ile yükseltilmiş bir bahçe yapılıyor. İlk önce briketler sırayla dizilerek bahçenin alanı belirleniyor. Daha sonra bu alanın içerisine karton yerleştiriliyor. Burada karton yerine saman veya kurumuş yapraklar da döşenebilir. Bu işlemin amacı bahçeye dökülecek iyi toprağı korumak ve drenajı kolaylaştırmaktır. Sonra toprak dökülerek bahçe tamamlanır.

Briket İle Yapılan Bahçe Düzenlemeleri (2)


You may also like...