Yağmur Suyundan Faydalanma Projeleri

Canlı hayatının vazgeçilmezi olan suyu her fırsatta korumak gerekir. Özellikle kuraklık zamanlarında değeri çok daha iyi anlaşılmaktadır. Küresel ısınma ve aşırı tüketim su sıkıntısı yaşanmasına neden olmaktadır. Suyu tasarruflu kullanmak bir çözümdür ama hızla artan nüfus karşısında bir yere kadar işe yarayacaktır. Esas olan sürdürülebilir yöntemlerle suyu verimli kullanmaktır. Bu amaçla yağmur sularının toplanması ve tekrar kullanılması faydalı bir yöntemdir. Günümüzde tatlı su kaynaklarının hızla tüketilmesi ve kirletilmesi nedeniyle alternatif bir kaynak olan yağmur suyu önem kazanmaktadır.

Yağmur Suyundan Faydalanma Projeleri
Yağmur suyunu toplama sistemleri ilk kurulumda maliyetli olabilirler ama yağmur suyuna bir ücret ödenmediğinden ileri ki bir zamanda masrafını karşılayacaktır. Su tüketiminin önemli bir kısmı evlerde içme ve temizlik için kullanılmaktadır. Bu nedenle toplanan yağmur suyunun sadece bahçe sulamak için değil de evin içerisinde de kullanmak gerekir. Yağmur suları sarnıç denilen yapılarda depolanır. Çatı oluklarından gelen sular filtreden geçirilerek bu depoya yönlendirilir. Daha sonra dağıtım sistemleri aracılığıyla kullanıma sunulur. Yukarıdaki projenin ayrıntılarını buradan öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki projede bir bahçe sulama sistemi ve süs havuzu döngüsü görüyoruz. Bu projenin ayrıntılarını buradan öğrenebilirsiniz.

Yağmur Suyundan Faydalanma Projeleri

Yağmur suyundan faydalanmanın en pratik yollarından biri de yağmur oluğunun altına bir varil koyarak suyu depolamaktır. Varilin dibine takılan bir musluk ile depolanan yağmur suyu rahatlıkla kullanılabilir.

Yağmur Suyundan Faydalanma Projeleri (2)


You may also like...