Minyatür Teraryum Manzaraları

Minyatür nesneler özellikle teraryum ve minik bahçelerin dekorasyonunda çok işe yarıyorlar. Minyatür nesnelerin nasıl yapıldığına dair yaptığım Minyatür Bahçe Nasıl Yapılır? ve Saksıda Minik Bir Bahçe başlıklı paylaşımlarda bilgiler vermiştim. Ama Rosa de Jong yaptığı minyatür çalışmalarıyla bu konuda ne kadar ileri seviyede olduğunu ortaya koymuş.

Minyatür Teraryum Manzaraları (1)
Minyatür Teraryum Manzaraları (7)

Amsterdam merkezli tasarımcı ve sanat yönetmeni Rosa de Jong cam test tüplerine sığdırdığı ev, bina ve ağaç gibi unsurlarla şaşırtıcı manzaralar oluşturmuş. Tasarımlarına kullandığı taş ve yapay yosunlar ile doğal bir görünüm kazandırmış. Ayrıca tasarımlarında yerin altını da göstererek yer çekimine meydan okuyor.Minyatür Teraryum Manzaraları (2)

Rosa de Jong tasarımlarını yapmak için kağıt, karton, ağaç dalları, taş ve yapay yosunlar kullanıyor. Hassas ve ince bir işçilikle yaptığı tasarımlarını uzun ve ince cam kapsüller içerisine yerleştiriyor. Tasarımlarını kapsülün ortasına sıkıştırarak hem üst hemde alt kısmında derinlik oluşturarak büyülü bir manzara oluşturmuş.

Minyatür Teraryum Manzaraları (3)

Minyatür Teraryum Manzaraları (4)

Minyatür Teraryum Manzaraları (5)


You may also like...