Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Bahçeli bir ev birçok insanın hayalidir. Düşünsenize geniş bir bahçeniz olsa, her yeri ağaç dolu, mis gibi rengarenk çiçekler etrafınızda, kuş seslerine minik bir şelaleden gelen su şırıltısı eşlik ediyor. Bu hayal uzar gider. En iyisi biz “Süs Havuzu Nasıl Yapılır?” konusuna dönelim. Belki de çoğumuz ben de dahil böyle bir süs havuzuna sahip olamayacağız. Ama olsun! Bahçecilik üzerine farklı yöntem ve teknikleri öğrenmek; bunları başka projelere uyarlamak faydalı olabilir. Biraz hayal kurmanın da zararı olmaz neticede.

Süs Havuzu Nasıl Yapılır (5)

Burada paylaştığım süs havuzunun yapım aşamaları:

  1. aşamada bir bahçe hortumu yardımıyla istenilen çapta bir daire çiziliyor. Bu daire havuzun genişliğini belirleyecektir. Dairenin etrafına birkaç tane tahta çakılarak işaretleme yapılıyor.
  2. aşamada bir sprey boya ile daire çiziliyor. Dairenin içinde kalan alandaki bütün çimler sökülüyor ve biraz derinleştiriliyor.
  3. aşamada mevcut dairenin içerisine küçük bir daire daha çiziliyor. Bu dairenin içi de kazılarak daha da derinleştiriliyor. Süs Havuzu Nasıl Yapılır (1)
  4. aşamada en dıştaki dairenin etrafına bir daire daha çiziliyor. Son dairenin içinde kalan kısımda bulunan çimler bozulmadan düzgün bir biçimde sökülüyor. Çünkü bu çimler daha sonra havuzun etrafına tekrar döşenecekler.
  5. aşamada havuzun derinliği ayarlanıyor. Havuz ortaya doğru gidildikçe derinleşmektedir.Süs Havuzu Nasıl Yapılır (2)
  6. aşamada havuzun içerisine geniş bir naylon seriliyor. Bu naylonun üzerine kapatacak şekilde muşamba seriliyor. Bu aşamada dikkatli olunmalı. Çünkü naylon ve muşamba da oluşacak bir delik havuzdaki suyun sızmasına neden olacaktır.                                                                                                Devamı..
Pages: 1 2

You may also like...